Narkootikumid, depressioon, sundravi 23.10.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on mure, aga see ei ole minuga seotud. Nimelt mu õega. Seda, et ta narkootikume kasutab, olen ma tähele pannud ammu. Ma tean ka, mis aineid ta tarbib ja ka seda, et ta on ennast süstinud. Tal on probleem, aga ta ei tunnista seda. Teine probleem on selles, et umbes kuu aega tagasi läks ta poodi ja kukkus seal kokku. Kiirabiarstid diagnoosisid tal ärevushäired ning depressiooni ja suunasid ta edasi perearstile, kes talle rahustid välja kirjutas. Rahusteid oli siis kahte sorti, ühed iga päev võtmiseks ja teised ainult kriisiolukorras. Viimaste nimeks oli Xanax. Narkosõltuvuses inimesele ei oleks tohtinud sellist ravimit kirjutada, aga ega perearst ei teadnud. Ja loomulikult pidi ta hakkama käima ka psühhiaatri juures. Aga seda ta ei teinud. Nädal tagasi pidi ta minema uuesti perearstile, aga ta ei läinud. Ka ei tea ma seda, kas ta võttis ravimeid korralikult ja kui palju võttis. Ma tean, et ta on hakanud rohkem alkoholi tarbima. Tal on ka laps, kes elab isa juures, sest mu õde ei saa temaga hakkama ja ei taha teda. Ometi on ta juba aasta proovinud rasedaks jääda, aga tulutult (ma eeldan, et see on narkootikumide tõttu). Nüüd on asi juba nii kaugel, et ta tuli töölt ära, kolis mingi mehe juurde elama, kes on ka narkomaan (kuulsin telefonikõnet pealt, kus nad rääkisid sellest, et mees sõi seeni ja ma olen teda korra näinud ja siis oli ta ka narkouimas). Ma ei ole oma õega nädal aega ühendust saanud, sest tal on telefon välja lülitatud. Viimane kord kui ma talle helistasin, oli kell 16.30 ja ta magas ja ei saanud midagi aru, mida ma rääkisin. Inimene, kellel on diagnoositud depressioon ja ärevushäired, ei parane üleöö ja iseenesest. Ja siit ka mu mure. Tal on selline diagnoos, ta tarvitab narkootikume, ta ei suhtle oma lähedastega, ta ei hooli oma lapsest. Ta on korduvalt mõelnud enesetapule, ma tean, sest helgematel hetkedel ta on rääkinud. Kas ta võib endale viga teha? Kas teda saaks ilma tema nõusolekuta suunata ravile? Ta ise ei võta oma olukorra parandamiseks midagi ette ja ma olen murest murtud. Kas ma saan üldse midagi teha?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Wismari Haigla (kui elate Tallinnas) spetsialistid annavad nõu kõigi võimaluste kohta selles küsimuses soovitavad edasise tegevuskava.
Sealt alustada ja kohe.
Kannatlikkust,
Jüri O.-M. Ennet