Valu 15.12.23 / Perearst

Külastaja küsib:

Valu päraka, sabakondi piirkonnas aeg ajalt.

Tere! Mul on selline mure, et julgen öelda valud või ebamugavus tabas mind äkki aasta tagasi. Tunnen aeg ajalt valu piirkonnas mida nimetasin ja üritasin teile pildi saata kohast kust tunnen valu. Valu on vahest kord kuus vahest tihedamini just kui istun kaua või roojan. Valu ei ole kipitus, sügelus, pigem on selline surve või äkk välk valu kui roojat nt punnitan. Üldiselt on roe väga okei välimusega ja nii nimetatud tervisliku välimusega. Käisin murega perearstil, kes tegi roojaproovi, oli kõik ok. Käisin Rakvere haiglas koloskoopia/endoskoopia arstil, kes kuulas mu muret, katsus sabakondi piirkonda ja anust sõrmega ja ütles, et takistusi anuse seinal ei ole, pärakas ilus ja murekohta, et edasi uurima peaks ei ole.
Günekoloogil on ka käidud kes ütles, et kui sünnitasin 5a tagasi avastati mul emaka proovide põhjal endometrioos. Peale seda ei ole mul ühtki endo uuringut olnud ega operatsiooni ja arvas, et võib valu tekkida koos menstruatsiooniga, ehk siis endometrioos mõjutab roojamist ja istumist, aga tõestatud seda ei ole.
Minu küsimus siit, valu tuleb läheb, vahest roojates välk valu käib nö tagumikust läbi mis mu tervist ega liikumist ei ole mõjutanud, kas ma peaksin muret tunda? - sest eile nt hakkas mul menses, ja täna oli roojata valus, pliiatsi kujuline väljaheide ja samas vahest on väljaheide väga ok banaani kujuga ja värv ka ilus. Ma ei seosta seda koos mensesega ,sest see valu on old ka ilma selleta.

Aitäh !

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Teid on mitu arsti vaadanud ja uurinud, ei ole leitud konkreetset haigust. Inimkeha on juba selline erinevate organite, elundkondade ja vaimu koostoimiv süsteem, kus on võimalikud mitmed häired, kuid puudub haigus. Arstid räägivad talitlushäiretest, lühiaegsetest valudest jm. Üks selle kandi vaevustest kannab nime koktsigodüünia, see on peamiselt õndralülide sidemete-lihaste kr valusündroom, siit lähemalt https://en.wikipedia.org/wiki/Coccydynia . Selle vaevusega tegelevad füsioterapeudid, taastusarstid.
Soovitan elada muretult ja tunda elu ilusamatest tahkudest rõõmu. Kui vaevus muutub igapäevaseks, väga häirivaks, siis muidugi uus arsti külastus.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi