H.Pylori 26.10.23 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere. Kuna mul on ärevus ja olen käinud vahel perearstil oma mingite valude või ebamugavust tunnete pärast mis aeg ajalt on olnud. Jah on vahel ikka kõht valutanud või maos ebamugav tunne olnud, kõrvetisi vist pigem mitte, aga need tunded on siis olnud mitte tihti lükisese aja jooksul vaid aastate jooksul aeg ajalt ja no saab ju panna kõik kaebused ärevuse alla, mis ka kindlasti mingil määral nii on. Kuid on ka tehtud erinevaid verepeoove aga seni on kõik alati korras olnud, tõsi vist pole ühegi kaebuse peale tehtud nt roojaproovi, kuigi vist mingi ussiproov tehti kunagi. Ma ei tea kas mu kaebused pole piisavalt hullud siis olnud?
Käisin nüüd siis jällegi perearstil,sest on olnud ka ebamugavusi kõhupiirkonnas, algselt ikka jäi see ärevuse peale aga siis otsustas et võime ju võtta proovi ja vaadata mis seal näitab aga siis jäin haigeks ja tarvitasin ka valuvaigistit, (küll üsna väikses annuses) aga mis pidi ka mõjutama proovi(lugesin kuskilt) hiljuti võeti ka vereproovid mis olid korras olnud aga roojas siis selgus et H Pylori positiivne, mingit näitu/nr. seal polnud, kas see näit peab olema ja on oluline? Kus ma tean mis on tekitaja, või kas on alles tekkinud või varem, kuna neid sarnaseid vaevusi ikka vahel inimestel olnud. See pidavat ka nakkav olema, või hoopis saanud selle kuskilt? Parnteri peaks ka proovi tegema?
Mikroskoopia leid: negatiivne ja kalprotektiin 53.3

Igatahes määras ta kohe ravi, kuna see just toimus, siis ma tahan viia end kurssi selle teemaga. Kas peaks midagi täiendavalt uurima, enne kui antibiootikume sisse võtma hakata, mis on ju ka halb nagu kirjutatakse. Kas pigem peaks hakkama elustiili muutma- ma ei suitseta, ei joo, söön tavapäraselt, eks ikka vahel valmistoitu ja magusat ka, liigutan. Eks sellega seoses paremaks saab alati viia seda elustiili.
Ühesõnaga minu mure ongi see antibiootikumide ravi kas kohe selle kallale minna tõesti või võiks siiski uurida edasi midagi?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
H.pylori on bakter, mida seostatakse korduma kippuvate mao- kaksteistsõrmiku haavanditega, konkreetsete ülakõhuvaludega. Seda on leitud ka tervetel, vaevusteta inimestel, on ka levimus koos elavatel inimestel. Aeg-ajalt ebamäärased, siin-seal esinevad kõhuvalud on pigem ärevushäire tunnus.
Konkreetse raviotsuse teeb Teid vahetult nägev arst, tavaliselt määratakse kolmikravi- 2 antibiootikumi ja 1 maohapet vähendav ravim. Saan siiralt soovitada koostööd oma arstiga, tema selgitab ravivalikut ja annab küsimustele vastused, korraldab edasised uuringud, konsultatsioonid.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi