Iiveldus raseduse ajal 11.07.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Olen lapseootel u 10. nädal. 6. nädalal algas iiveldus, mis sunnib terve päeva pikali olema. Iiveldus kestab hommikust hilisõhtuni, vahel ka öösel. Oksendanud pole. Küsin nõu, mis võiks aidata iiveldust vähendada. Internetis leiduvad viisid on enamasti järele proovitud, nt ingver, hommikunäks, perioodiline söömine jne. Mitte miski ei aita ning tõesti väga kurnav on. Äkki oskate soovitada midagi, mis pakuks natukenegi leevendust? Ämmaemand ütles, et tuleb lihtsalt ära kannatada, aga äkki on veel midagi, mida proovida võiks. Elu on täiesti häiritud, midagi ei saa juba nädalaid teha, kuna ainus natukenegi talutav olemine on pikali olles. Püüan beebi heaolu nimel süüa ja juua, aga see on ka raskendatud ning enamasti pean end selleks sundima.

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Iiveldus raseduse esimeses trimestris on individuaalne ja eraldi head ravimit ei ole. See tõesti möödub ajas ja tavaliselt kaob täiesti või esineb oluliselt harvem peale 12 rasedusnädalat. Haiglaravi on vaja ainult sagedase oksendamise korral, kui midagi praktiliselt sees ei püsi ja siis kasutatakse vajadusel ka ravimit Cerucal.
Pidev iiveldustunne on väga häiriv, kuid mõnes mõttes on ämmaemandal õigus-see tulebki lihtsalt ära kannatada ja üle elada. Kehal on varud olemas ja ei pea muretsema, kui sööte vähe ning ühekülgselt. Oluline on pigem rohke vedeliku tarbimine, mis omakorda aitab iiveldust leevendada. Vahel aitab jäävesi sidruniga, marjadega, piparmündi lehtedega, ka jäätükkide närimine. Sööge seda, mis pisutki meeldib-vähe korraga ja sageli (10-15 korda päevas). Alternatiivravist võib proovida punktmassaazi (refleksoteraapia), nõelravi. Soovitav on võtta rasedatele mõeldud kompleksvitamiini.