Raseduse ajal kõhuvalud 09.06.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Viimastel päevadel ülakõhus, kolmnurgas kõhuvalud. Tunnen seal piirkonnas ka nagu sooled liiguvad, samas võib-olla on see hoopis tita?

On gaasid, aga need on mul algusest peale. Viimastel päevadel teebki muret halb enesetunne, iiveldus, ülakõhuvalu, natukene nagu ka kuumab sealt seest ja peale ärkamist või hommikusöögi söömist kohe gaasid ja ajab vetsu poole. Kõht ei ole ptui-ptui-ptui otseselt lahti, aga selline seedimata, puderjas...

On diagnoositud ka kunagi ärritatud sool, kuid raseduse ajal on kõht vaid üksikud korrad streikinud. Samas diagnoositi hiljuti ka rasedusaegne diabeet (just hommikune on 5,3-5,7) kõrge ja sellega seoses olen muutnud natukene ka menüüd ehk rohkem värskeid salateid (tomat, kurk, roh sibul jne). Alati pesen korralikult kuuma vee all.

Muidugi see viimased 2 päeva kestnud valu , korinad ja muu tekkis peale restoranis käiku, kus pakuti kanafileed, mis oleks võinud minu jaoks olla veidi küpsem ning majoneesid, mis ehk olid tehtud käsitööna ehk toorest munast. Samas teistel ei ole mingeid kaebuseid. Kahtlustan siiski närve?

Olen võtnud probiootikumi, kummeliteed.
Laps on ka väga aktiivne, seega täoselt ei saagi aru, kas liigutab tema või soolikad.

Ilmselt jätkata nii probiootikumide kui ka kummeliteega? Kuid kas ehk aitaks veel midagi?
Mida arvate, millest see nüüd tekkinud? Rasedust 29 nädalat.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Suure tõenäousesega on tegemist seedehäirega, mille põhjuseid võib olla erienevaid. Teil varem diagnoositud ärritunud soole sündroom võib raseduse ajal sagedamini avalduda. Ka stress on väga sage "ärritunud soole" põhjustaja. Antud juhul soovitan hoolega jälgida toitumist ja välistada vürtikad toidud, gaasilised joogid, kohvi, šokolaad, tomat ja piim. Jätkake probiootikumide kasutamist ja kõhugaaside leevendamiseks kasutaga Espumisani. Kui probleem ei leevendu, siis pöörduge kindlasti oma perearsti poole.