Määrimine ja tugevad peavalud pärast emaka eemaldamist 28.10.18 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Eelmise aasta oktoobris, 2017, sai eemaldatud emakas seoses kusepõie augmetatsiooniga. Munasarjad ja emakakael on alles. Märtsis käisin günekoloogi juures kontrollis ka, oli kõik korras. Oktoobrikuust kuni selle aasta juulikuuni ehk 9 kuud tundsin ennast muretult seoses eemaldatud emakaga, kuna menstruatsiooni enam ei olnud, kadusid ka kõik sümptomid mis olid vanasti päevadega kaasas, saabus selline täielik rahu selles osas ja leppisingi sellega. Kuid juulikuus tulid tugevad peavalud, mis kestsid mitu päeva, üldine väsimus, tujud seinast-seina ja veritsus /määrimine. See kõik hakkas korduma umb. 4 nädala tagant ka augustis, septembris ja nüüd oktoobris ka praegu. Kui august-september oli määrimine hetkeks vaid, lihtsalt roosakas jälg WC-paberil, siis selles kuus oli juba määrimist rohkem, et tekkis vajadus ka sidemet kasutada. Mida see võiks tähendada, kuidas selline asi võimalik ja kas ma peaksin kuidagi reageerima?
Lisan ka operatsiooni ajal emakaga tehtud toimingute kohta ja günekoloogi epikriisi.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Teil on eemaldatud emakakeha. Emakakael, munasarjad ja munajuhad on alles. Seega kõik munasarjade tööga seotud tsüklilised hormonaalsed muutused toimivad edasi. Teie poolt kirjeldatud tsüklilised ( 4 nädala intervalliga) tekkivad kaebused nagu peavalu, tujumuutused ja väsimustunne on tüüpilised premenstruaalsele sündroomile ( PMS). Ravi sõltub sellest, kui tugevalt on kaebused väljendunud. Kui PMS kaebused on kerged või mõõdukad, siis piisab tavaliselt loodusravi preparaatidest ja elustiili muutmisest. Looduslikest preparaatidest on parima efektiga mungapipar, lisaks on soovitav kasutada magneesiumi, kaltsiumi, B6- ja E-vitamiini, kuningkepiõli. PMS on sage naistel vanuses 35+ ja eriti just stressirohketel perioodidel. Seetõttu on stressi vältimine oluline, samuti on hea igasugune füüsiline aktiivsus. Soolavaene dieet ja kohvist loobumine on samuti abiks. Kui sellistest vahenditest piisavat efekti ei ole, on võimalik teha hormonaalset ravi. Kui põhikaebuseks on tujumuutused, on abi antidepressantide kasutamisest.
Kuna Teil on peale emaka eemaldamise operatsiooni tekkinud veritsused, siis on vajalik välja selgitada selle põhjus ja seda on võimalik täpsustada naistearstil läbivaatuse käigus. Läbivaatuse käigus tehakse ka analüüsid emakakaelast.