Päevad peale prooviabrasiooni 19.02.07 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.Olen varsti 44 aastane, on olnud kaks keisrilõiget. Aasta alguses käisin arstil, kuna päevade määrimine ei tahtnud lõppeda .Arst avastas polüübi emakakaelal ja eemaldas Mirena, mis oli olnud 2,5aastat(enne oli ka Mirena 5a.) Peale seda määris veel ka mitu päeva. Jaanuari lõpus peale päevi käisin ultrahelis ja arstile ei meeldinud paks emaka limaskest. 2.veebruaril teostati prooviabrasioon, võeti ka uus proov emakakaelalt(esimene võeti peale polüübi eemaldamist ja tulemuseks cinII)Proovide vastused olid:limaskestal düsplaasia II, koldeliselt III Fibromüomatoosse stroomaga proliferatsiooni faasis endomeetrium. Emakas pidi olema ka väike müoomisõlm, mille kohta on öeldud, et see kaebusi ei tohiks anda. Peale puhastust nädala määris ja siis korras. Olen lugenud, et peale puhastust hakkavad päevad umbes kuu pärast, aga minul juba kahe nädala pärast ja väga vererohked kolmandat päeva. Enne Mirenat olid mul samuti rohke verega ja veretükkidega päevad. Mirenaga sai läbi ainult pesukaitsega. Nädala lõpuks on saatekiri Hiiule konsultatsiooni, ma ei tea kas selleks ajaks on päevad üle. Miks hakkasid peale puhastust nii vererohked päevad? Elan väikelinnas, kas peaks jälle kohalikule arstile minema või ootan nädala lõpuni?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. peale puhastust tõesti määrib ja siis algab menses umbes kuu möödudes. Kuna teil oli Mirena, mis eemaldati, siis seoses sellega võivad tekkida tsüklihäired. Mirenaga ongi menstruatioonid väga vähese verega. Verejooksu põhjuseks võib olla ka düsplaasia. Kui verejooks on väga tugev, siis peate ikkagi pöörduma arsti juurde, kes määrab teile emakat kokkutõmbavat ravi, mis vähendav verejooksu. Kui verejooks on hetkel vähenenud, siis minge nädalalõpus konsultatsioonile Hiiule. Dr kadastik