Endomeetrium polüüp 11.02.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Mul avastati regulaarsel kontrollil järjekordne emakakeha polüüp e.endomeetrium polüüp. 2021a detsember alles eemaldati. Seekord kaebusi ei olnud aga kuna arst arvas et poole aasta pärast on siis tuleks see ikkagi kohe eemaldada. Hüsteroskoopiliselt eemaldati 02.02.23a. Eelnevalt menstruatsioon oli 16.01 ja nüüd peaks hakkama 14.02. Kuna sama protsess oli ka 2021a siis mäletan et selliseid määrimisi mul ei järgnend nagu nüüd. Täna 11.02 on endiselt tugev määrimine vahel helepunane veri vahel tumedam, vahel pisikeste tumepunaste tükikestega. Vahetan pesukaitset 4korda päevas. Mu alakõht pakitseb, ma ei saa aru kas munasarjad või emakas aga sre on häiriv. Arst arvas et kuna mul kohe kohe ka menstruatsioon hakkamas siis pakitsebki rohkem ja pean võtma ibuprofeeni. Ta ütles et kõik läks hästi, emakas sai ilusti puhtaks. Aga selline pakitsus ja määrimine on mind juba murelikuks teinud. Kuidas nii kaua määrib? Nii palju veel et ma ei kasuta ühtegi rasedusvastast vahendit.
Tänud vastuse eest.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 39-aastane

Teie kirja lugedes tekib mitmeid küsimusi: kas saite ravi peale esmast emaka limaskesta polüübi eemaldamist 2021 detsembris? Kui ei, siis miks?
Eestis reguleerib litsentsiga naistearstide tööd Eesti Naistearstide Seltsi ravijuhend "Endomeetriumi hüperplaasia ja endomeetriumipolüübi käsitlusjuhend"
https://www.ens.ee/ravijuhendid/gynekoloogia
Edasine ravi ja käsitlus sõltub patoloogilis-histoloogiilisest vastusest. Kuid esmavalikuks on:
8.4.2. Medikamentoosne ravi
Atüüpiata EH raviks on soovituslik kasutada emakasisest levonorgestreeli sisaldavat vahendit
(LNG-ESS) või suukaudset pideva skeemiga gestageenravi (A) (1, 27).
Esmavaliku ravimiks on parema efektiivsuse ja väiksema kõrvaltoimete riski tõttu emakasisene
levonorgestreeli sisaldav vahend (A) (27). LNG-ESS-i foonil taandub atüüpiata EH 92–96%-l
juhtudest (B) (28).
Kui peale vastuse saamist pakutakse ESS hormonaalset emakasisest süsteemi, nn hormoonspiraali, siis tuleks sellega nõustuda.
Veritsus, määrimine võib kesta mõnest nädalast mõne kuuni. Tähtsaim on vastus ja siis ravimine.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7