Konisatsioon? 11.08.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

2021 HPV negatiive ja varasemalt ei ole ka kunagi probleeme olnud. 2022 nov. PAP testi vastus oli LSIL ja kolposkoopia kinnitas seda. HPV oli negatiivne. Jäeti aastaks jälgimisele.
Kuid käisin nüüd (2023 aug.) enne aasta möödumist (8 kuud hiljem) sõleuuringul- PAP vastus LSIL, kuid HPV oli nüüd positiivne.
Tulemused:
Proov on adekvaatne. Lameepiteeli pindmise ja vahekihi rakud. Esinevad endotservikaalsete rakkude kogumikud. 112662005 ((LSIL) Lamerakuline intraepiteliaalne lesioon, low-grade)

HPV 16 RNA
Negatiivne
HPV 18,45 RNA
Negatiivne
HPV kõrge riski (16,18,31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,66,68) RNA
Positiivne

Saan aru, et mind ootab ees uuesti kolposkoopia.
Kui kinnitub LSIL/CIN1, kas siis on kohe näidustatud konisatsioon või võib veel jälgida? Tean, et alates CIN2-st vist tuleb minu vanuses kohe konisatsioon teha.

Samuti jääb arusamatuks, kuidas 8 kuud tagasi olnud PAP LSIL korral ei tulnud välja positiive HPV ja nüüd test seda näitas.
Olen olnud püsisuhtes 20 aastat, kas HPV võibki mul olla juba 20 aastat, aga nüüd viimasel aastal on alles hakanud muutusi tekitama?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere kui kolposkoopial kinnitub CIN 1 siis voib jálgida ja korrata 6 kuu môödudes uus analûûs. See et teil HPv oli neg 8 kuud varem, siis suure tôenáosusega oli analûûsi votmisel materjali váhe. Samas kui Pap testis muutused juba olemas, siis oleks loogiline et teil oli see hpv olemas. Ûliharva muidugi test lihtsalt ei nâita positiivset tulemust.,Hpv oli teil ammu olemas, kuna Pap muutustega. Dr Kadastik