Juuste hõrenemine 28.02.20 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere!
Mure järgmine: avastasin sügisel-talvel, äkki november, et juuksepiirilt, täpsemalt pea külje ja ristumiskohalt on juukseid jäänud hõredamaks/kadunud ehk terav nurk on ümaraks muutunud ja ümbrus hõre. See enamjaolt pea ühelt poolt, teine pigem korras. Antud koht on olnud alati terava kujuga, osadel inimestel tuleb juuksepiir otsaeest kaarega küljele, minul nurk sisse olnud alati. Kuna varem pole sellist mure olnud ja juuksed kasvanud väga hästi ehk puhm peas ja probleeme pole olnud, siis tekkis paanika, kas hakkan kiilanema. Esmalt pöödrusin jaanuaris meestekliinkusse, kus sai teha vereanalüüsid.
DHS 4.560 µmol/L; testosteroon 21,54 nmol/L; suguhormoone siduv globuliin 54,60 nmol/L; vaba testosteroon 0,335. Arsti visiidil selgus, et dihüdrotestosterooni siin ei mõõdeta ja selle kõrge mõju põhjustab enamikel meestel probleeme. Lahednus oleks Finasteride, mis antud hormooni kontrollib, kuid soovitus oli jälgida. Synlabis oli võimalik selgitada välja dihüdrotestosterooni tase, kus analüüs saadeti Saksamaale, tase oli 1,4 nmol/l, ref väärtus 1,03-2,92. Minu arusaama järgi oli kontrolli all. Pöördusin veel juukseakadeemiasse, kus sai uurida juukseid ja sibulaid mikroskoobiga. Samuti kõik korras, pale selle, et oli märk halvast kapillaarvereringest (sibula värvus), pakuti et sellest. Peale seda pöördusin nahaarstile, kes vaatas ja ütles, et vanus ja meestel tuleb see probleem ning osadel juba peale 20 eluaastat. Selgitasin, et hormoonid korras ja kas äkki ei ole stressist või millestki, kuna tohutu stress talveti, kuid nahaarst oli seisukohal, et see ei loe, et hormoon korras, see tuleb vanusega ja M kuju tekib juuksepiirile ja tuleks kasutada minoxidiili või juukseid siirata.
Nüüd olen küsimustega alguses tagasi, kas finasteriidist on kasu, arvestades dihüdrotestosterooni taset või tõesti pean leppima, et 37a hakkab vanus tulema ja sellest kiilanemine või on mingi seos stressiga?
Samuti tegin eelmine kevad üldise vere ja terviseuuringu, maksanäitajad, kilpnäärmetalitus, veresuhkur, kolesterool jne. kõik rohkme kui korras. Olen sportlik ja väga heas füüsilises vormis. Midagi elus muutunud ei ole, kui võibolla rohkem valgupulbrit ja glutamiini tarbinud. Ainuke erinevus, et eelmine kevad lasin otsmikule süstida botoxit ja seda korranud tänaseni veel 2x. Meestekliinikus öeldi, et viimane ei tohiks mõjutada.

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Esiteks -ilma läbivaatuseta asjalikku nõu anda ei saa.
Teiseks - hormoonide tase veres on vaid üks komponent kogu loost - teiseks kindlasti veel retseptorsüsteemid ja keha reaktsioon hormoonidele. Normipärane DHEAS või ka dihüdrotestosterooni tase ei välista finasteriidi positiivset ravimõju. Küll aga on kõrge väärtusega meestel ravitulemuse tõenäosus pisut kõrgem. Finasteriidi määramise eel on minu jaoks kriitilised küsimused hoopis närvikava stabiilsus ja seksuaalhäirete olemasolu/puudumine. Ilma inimest tervikuna teadmata ei saa kahjuks ravisoovitust anda.