2 aastane käib tihti kikivarvul 10.03.14 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere! Olen mures oma 2aastase lapse pärast. (Laps sai alles 2) Laps on arenenud igati eakohaselt, pigem isegi roomama, istuma ja käima hakanud varem. Käima hakkas 10 kuuselt. Viimasel ajal olen väga tihti täheldanud, et laps tahab käia kikivarvul. Kui ütlen, et kõnni ilusti, siis paneb jälle tallad maha ja käib normaalselt. Mingi aja pärast vaatan, et jälle tuleb kikivarvul. Ta teeb seda nagu nii muuseas. Õues kõnnib ilusti ja toas ka valdavalt kõnnib normaalselt, kuid viimane kuu on seda kikivarvul kõndimist nagu rohkem.
Teiseks mis teeb muret on viimasel ajal tekkinud ilastamine. Ta on ka varem aeg-ajalt ilastanud, kuid see on alati olnud hammaste tulekuga. Nüüd on tal 20 hammast lõikunud, kuigi ühe hamba üks nukk on veel tulemata. Kas see ilastamine võib olla sellest? Perearst ei ole osanud midagi selle kohta öelda. Rahutu magaja on olnud ta juba 3 kuusest alates. Ka seda oleme seostanud hammastega. Mingi aeg magab täitsa hästi, kuid siis jälle ärkab tihti ja tahab lähedust. Nüüd ongi taas selline rahutu magamise aeg. Magab meie vahel ja tahab tihti öösel käest kinni võtta.
Laps ise päeval rõõmus, tegutseb nii üksinda kui ka koos teistega. Tahab palju rääkida ja paneb 3 sõna kokku lauseks, kuigi ta ei ütle neid sõnu õigesti välja. Sõnadest on puudu tähed ja sarnased sõnad kõlavad aeg-ajalt ühtemoodi. Meie saame temast aru, kuigi võõras 100% teda sõnaliselt ei mõista. Perearst taas probleemi ei ole näinud selles.
Kuna olen palju lugenud internerist selle kikivarvul käimise kohta ja ilastamise, siis jõudsin välja autismini. Tunnen juba ise, et muretsen ilmselt liiga palju ja otsin ise lapses vigu. Lapsele meeldib seltskond, kuigi tahab et emme oleks ka läheduses. Tahab palju kallistusi ja lähedust. Kas peaksin muret tundma ja kuskile lapsega pöörduma? Aitäh!

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
Teie kirjelduse järgi autismi Teie lapsel kindlasti ei ole. Hea kui lasteneuroloog vaataks Teie lapse üle varvastelkõndimise tõttu. Seal võib olla mitmeid põhjusi.
Lugupidamisega,
Anu Sööt