Kõrge ASO tiiter ning sellega kaasnevad tüsistused. 31.01.18 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Umbes kaks kuud tagasi pöördusin perearsti poole aeg-ajalt esinevate südame rütmihäirete, pikemat aega kestnud madala palaviku(37.3) ja pideva väsimuse tõttu. Vereanalüüsist selgus, et minu ASO tiiter on väga kõrge (1675). Perearst andis saatekirjad otorinolarüngoloogi ja kardioloogi juurde. Kurguarsti vastuvõtul sain diagnoosiks kroonilise tonsilliidi ning ühtlasi avastati mul kaelal ka suured lümfisõlmed. Arsti poolne kindel soovitus oli mandlite kirurgiline eemaldamine. Sain selle jaoks ka saatekirja ja erakorralise aja operatsioonile.(kolme ja poole nädala pärast). Samuti käisin ära hematoloogi vastuvõtul, kes lasi teostada lümfisõlmedest ultraheli, mis oli täiesti normis. Kardioloogi juures ei avastatud samuti südamega seoses ühtegi patoloogiat. (teostati ehhokardiograafia ja 24 tunnine EKG-Holter). Kardioloog soovitas pöörduda edasi niivõrd kõrge ASO tiitri põhjuse täpsustuseks reumatoloogi poole. Kuna arvasin, et asi on kindlalt mandlites ning liigesekaebuseid polnud mul kunagi olnud, siis jätsin reumatoloogi juures käimata. Praeguseks on mandlioperatsioonist möödas kaks nädalat. Operatsiooni järgselt määras raviarst mulle ka antibiootikumi kuuri. (amoksitsilliin+klavulaanhape 875/125 mg kaks korda päevas seitse päeva). Olen erinevatest kohtadest lugenud, et aso tiitri langemine võib võtta aega mitmeid kuid kuni aasta, et langeda jälle normaalsuse piiridesse. Minu küsimus on see, et kui organismist on eemaldatud põletikukolle( Antud juhul mandlid), kuid veres püsib aso veel mõnda aega kõrge, siis kas hetkel on olemas veel mingi oht kuni tiitri langemiseni, et võib tekkida mõni autoimmuunhaigus ( nt artriit) ning kui see on olemas siis kas tuleks mõnda aega kasutada mõnda immunomodeleerivat preparaati( nt plaquenil), et kaitsta organismi aso kahjuliku mõju eest?
lugupidamisega,

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

ASO tiitri normaliseerumine võtab tõepoolset kaua aega. Tiiter iseenesest ei põhjusta ühtki haigust, küll aga pikalt olnud põletikukolle (mandlid) võisid, aga ei pruukinud, mõjutada immuunsüsteemi reaktiivsust. Immuunmoduleerivat ravi ainult kõrge ASO tiitri tõttu ei tehta. Plaquenili kasutatakse siis, kui on juba olemas mingi reumaatiline haigus, ennetavat ravi selle preparaadiga ei tehta. Tuleb jälgida, kas pärast operatsiooni väsimus ja südame rütmihäired taanduvad. Kaebuste püsimisel soovitan reumatoloogi konsultatsiooni.

Lugupidamisega,
Tiia Voor