Imik magab suu lahti 16.08.21 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
7 nädalane beebitüdruk on sünnist saadik enamus ajast maganud poolavatud suuga, kui sõrmega suu sulgeda,siis hingab nina kaudu.Beebil on tugev imemisrefks ja ärkveloleku ajal hästi aktiivne keel,mis käib tihti suust välja.Magades on vahest samuti keeleots huulte vahelt natuke väljas.Beebi sööb isukalt ja kaalus võtab kenasti juurde.On häälekas hingaja,ei norska aga hommikupoole ööd teeb norsatusi ja vähkreb palju.Päevaseid unesid magab hästi.5 nädala vanuselt oli kerge nohu,perearsti soovitusel loputasime NaCl lahusega nina ja tegime nebulisaatoriga auru,tänaseks nohu enam pole.Kas poolavatud suuga hingamine võib viidata mõnele muule probleemile? Esineb kergemat refluksi,kuna rinnas on palju piima,beebi köhatab sageli pärast söömist.Palavikku pole olnud,enamasti beebi heatujuline,vaatab ringi,naeratab,hoiab pead.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

kui laps magab suu lahti, siis ei tähenda see kohe suu kaudu hingamist. Võib-olla tita ikkagi hingab nina kaudu, ainult suu on veidi avatud. Nohu korral on ninahingamine takistatud ja siis hingavad lapsed suu kaudu.
Kirjutate, et laps öösel magades teeb norsatusi, aga kas need tekkisid koos nohuga või oli ta häälekas hingaja juba varem või tekkise see seose nohuga? Kui nina on nohisev, võiks enne magama minemist nina loputada 0,9% NaCl või meresoolalahuga.
Kui Teile ikkagi tundub, et laps hingab läbi suus, siis rääkige probleemist veel kord perearstile ja tema saab kontrollida lapse nina ja suud/kurku.
Last nägemata ei saa midagi otsustada, aga kuna laps kasvab ja areneb hästi, siis ilmselt ei ole muretsemiseks põhjust.

Lugupidamisega,
Tiia Voor