väike lapse toitumine 16.02.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Kuidas jätta ära öine lapse toitmine? Laps on 8 kuune ja ei jää magama enne kui on saanud oma piima,aga piim võtab kõhu kinni, rinnapiima ei saa samuti ning ka Piltit piimaasendajat mitte.Päeval sööb püreesid ja putrusid.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Lehmapiima me alla 1-aastastele ei soovita. Rauda imendub lehmapiimast vähe ja on oht rauapuudusest tingitud kehvveresuse tekkeks. Oluline on, et laps saaks liha, sel juhul on rauapuuduse tekkimise võimalus väiksem. Öhtune või öine piima- või mahlajootmine ei meeldi eriti ka hambaarstidele, sest pidev kontakt piimasuhkruga või puuviljasuhkruga viib sageli piimahammaste lagunemisele. Mida teha? Ei aita muu, kui lutipudelist piimajootmine lõpetada. Paar õhtut on laps küll rahulolematu ja nutab. Mida vanemaks ta aga saab, seda raskem on sellest harjumusest vabaneda. Teine võimalus on pakkuda õhtul siiski imiku piimasegu tassist ja lusikaga või tassist joota. Nii nagu mainisin, on paar-kolm õhtut rasked ja laps ei taha algul lutipudelist loobuda.
Edu soovides
Heli Grünberg