Üldvereanalüüsi näidud 20.08.21 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere

Olen 37.aastane meesterahvas. Nädal tagasi käisin üldvereanalüüsi andmas, kuna varasemalt on probleeme olnud madala d-vitamiini tasemega, mis näitas vähem kui aasta tagasi 55 ühikut.
Aeg-ajalt manustasin kapsli kujul d-vitamiini 4000 IU-d päevas, kuid mehele omaselt mitte igapäevaselt.
Sel aastal oli kuum, päikeseline suvi, kus veetsin lastega peaaegu terved päevad õues.
Tegin nüüd, augustikuus uue üldvereanalüüsi, mille d-vitamiini näit oli 38.
Kas võib olla, et minu keha ei omastagi tavapärasel moel d-vitamiini ning manustamine ei sobi ka kapsli kujul?
Ostsin sprei, 4000IU-d, vaatan, kuidas sellega.
Lapsepõlves olnud veresoone asukoha muutuse lõikus neerude piirkonnas, kas see võib ka imendumist mõjutada?

Lisaks näitas üldvereanalüüs lubatust madalamat MPV näitu, mis on 8.8 (norm 9.2-12.3).
Kas on põhjust muretsemiseks?

Koroonat põdesin veebruar 2021, esimene vaktsiin ka nüüdseks tehtud. Kirjutan juhuks, kui need peaks neid näitajaid kuidagi mõjutama.

Hingamisteede haiguste korral põen pikalt, näiteks nohu võib kesta kuni kaks nädalat.

Teie vastust ootama jäädes!

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

MPV on arvutuslik vereliistakute parameeter ja üksikuna referentspiiridest väljas olev MPV näitaja ei ole patoloogia, sellel pole vaja tähelepanu pöörata.

D-vitamiiniga on nii, et seda laboratoorset näitu üksi ei ole vaja ravida. Meie laiuskraadil elades on soovitav suvel viibida võimalikult palju väljas, samas mitte otseselt päevitada. Kuna suvi on lühike ja valget aega aastas napib, on näidustatud talveperioodil D-vitamiini juurde manustamine. Seda kõike olete teie teinud. Samas laboratoorse näidu numbri pärast ma oluliselt ei muretseks, on olemas ka seisukoht, et oleme ootuspärase D-vitamiini normiväärtuse tervel inimesel liiga kõrgele asetanud ja selle tulemusel avastavad paljud terved inimesed "D-vitamiini puudulikkuse", mille kliiniline tõesus ei ole päris kindel.

Imendumine on inimestel individuaalne, aga kuna D-vitamiini imendumist oluliselt uurida ega mõjutada ei saa, vähemalt mitte tõenduspõhiste meetoditega, siis ainus tegevus on jätkuvalt D-vitamiini preparaate juurde võtta. Erinevate ebaspetsiifiliste kaebuste seostamine D-vitamiini madalama tasemega ei ole samuti tõenduspõhises meditsiinis väga soovitatav, kuigi seda kohati tehakse ja edastatakse ka patsientidele.

Lugupidamisega
Marge Kütt