Stressihormoon aitab kõrgusehirmu vastu

Stressihormoon aitab kõrgusehirmu vastu

Kui kardate kõrgust, siis vaevalt küll tuleb esimese võimaliku lahendusvariandina teile pähe, et teie kehas võiks olla rohkem stressihormooni.

Aga just stressihormoon kortisool Šveitsi teadlaste värske uurimistöö põhjal kõrgusehirmust üle saada aitab.

Foobiate raviks kasutatakse tihtipeale võtet, et inimest harjutatakse järk-järgult temas ebaratsionaalset hirmu tekitava stiimuliga. Loomadega tehtud katsetest on selgunud, et stressi puhul erituv hormoon kortisool aitab sedasorti õppimisele kaasa. Nii otsustasidki Dominique de Quervain Baseli Ülikoolist ja ta kolleegid järele proovida, kuidas see hormoon foobiate alasele ümberõppele mõjub.

Teadlased kutsusid kokku 40 vabatahtlikku, kellel kõigil oli hirm kõrguse ees. Katseisikutele manustati kortisooli ja siis alustati teraapiat. Selleks kasutati esiteks virtuaalreaalsuskiivrit ja teiseks paluti sammuda üles-alla mööda kõrget avatud vaatega treppi.

Kolm päeva hiljem ilmnes kortisooli saanutel nii reaalsete kui ka virtuaalsete kõrguste puhul palju vähem hirmu märke kui kontrollisikutel. Hirmu vähesust tuvastasid nii küsitlus kui ka naha elektrijuhtivustest. De Quervain loodab, et kortisoolist võiks abi olla muudegi foobiate ravil peale kõrguskartuse, vahendab ERR teadusuudised.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

1 kommentaari

Velda Purin
12.04.11 23:25
Artikkel eriti ei meeldinud sellepärast, et ei saa ju lõpmatuseni hormooni süstida.Keskastme inimese puhul on see kallis ja üldse tülikas.Minu arvates aitab siin vaimne treenitus ja füüsiline vorm ja üldse sobivus sellele tööle.Inimesed on muutunud mugavaks, neil vohab allergia koos immuunpuudulikkusega - inimesed on muutunud nõrgaks, sellest ka see kõrgusekartus ja muud foobiad.
-105
   
+149

Lisa kommentaar

Saada