Jooga leevendab vähktõvest paranenute uneprobleeme

Jooga leevendab vähktõvest paranenute uneprobleeme

Nendel vähktõvest paranenutel, kes osalesid kuuajalises iidse joogakunsti programmis, paranes elukvaliteet, nad magasid paremini, olid vähem väsinud ning vajasid vähem uinuteid.

Umbes 80% vähipatsientidest esineb ravi ajal probleeme magamisega ning umbes kolmandik kurdab sama probleemi jätkumise üle ka pärast ravi lõppemist, kirjutab HealthDay News.

Uuring hõlmas 410 vähktõvest paranenut keskmise vanusega 54 aastat. Uuringus osalenud olid ravi lõpetanud 2–24 kuud enne uuringut ja neil esines ikka veel keskmisest ulatuslikumaid unehäireid. Peaaegu kõik uuringus osalenud olid naised ja kolmveerand oli põdenud rinnavähki, olgugi et vähk ei olnud edasi levinud.

Osalejad jagati juhusliku valiku teel kahte rühma. Esimene rühm sai tavalist vähi järelravi, teise rühma patsiendid käisid lisaks tavalisele ravile nelja nädala vältel kaks korda nädalas 75-minutilises joogatunnis.

„Joogatunnid sisaldasid rahuliku Hatha jooga ja taastava jooga elemente,“ selgitas uuringu autor ja New Yorgis asuva Rochesteri ülikooli meditsiinikeskuse kiiritusonkoloogia ning rahvatervise ja ennetava meditsiini dotsent Karen Mustian.

Rindkerehingamise asemel pöörati rõhku diafragmahingamisele ning tähelepanelikkusele, visualiseerimisele ja juhendaja käe all mediteerimisele.

22 protsendil joogatundides osalenutest paranes une kvaliteet, samas kui kontrollrühmas paranes uni vaid 12 protsendil.

31% joogatundides osalenutest, kellel uuringu alguses esines kliinilisi unehäireid, sai nendest probleemidest jagu. Kontrollrühmas oli selliseid patsiente ainult 16%.

Väsimus kahanes 42 protsendil joogatundides osalenutest, kontrollrühmas oli see näitaja 12%.

Päevane unisus vähenes 20 protsendil joogatundides osalenutest, tavalist ravi saanud rühmas aga ainult 5 protsendil.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada