Posttraumaatiline stress 23.01.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Peale pereliikme surma (ei olnud väga lähedane, aga sattusin olema ka tema surivoodi juures haiglas), tekkis meeletu ärevus ja sundmõtted surmast, (äkki suren ka kohe ära aga ma ei taha ju) lihaspinged, surinad peas/näos jne. Kuid möödus, aga ärevus püsis. Surmast mõtlesin nii esimene nädal vaid, edasi kruvisin ennast mis mul viga et kõik suriseb jne jne. Ärevushäire diagnoosini jõudsin alles paar nädalat tagasi.
Arstile saan alles 2 kuu pärast. Kuna kuid kestev igapäevane ärevus (selle üle et miks küll nii läks ja tahan oma elu tagasi) ja ahastus, nutmine, melanhoolia oli kestnud juba kuid ja inimvare alles, lasin perearstil kirjutada AD, milleks sai cipralexi. Võtan alles esimene nädal ja pool tabletti (perearst arvas nii)
Aga kui mul äkki on nüüd konkreetselt see posttraumaatiline stress,(sattusin internetis lehele, kus oli siis jaotus, ise alguses tundsin ennast ära seal kus kirjutas stressisituatsioonist tingitud ärevus, aga siis kui hakkasin luge post.tr. kohta, siis ka sealt leidsin ühtteist) kas siis ma võin üldse ciplalexi võtta, või peaks olema hoopis muu rohi, või poleks üldse olnud rohtu vaja? Väga julm oleks kui 2 kuu pärast selgub, et seda rohtu polnud üldse mõtet võtta ja oleksin nullis tagasi.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Cipralex on hea ja teised rohud on ka head. Aga - rohi on kogu peli juures vaid 1/10 - seega jääb 9/10 võimalustest kasutamata. Need 9/10 on harjutused, õige režiim, piisav puhkus ja unerežiim, päevik jne.
Üleliigsest pingest vabastab kehaline aktiivsus, minu Palve esimene samm
(vt eelnevaid ja leiad hulgi võimalusi enda tervise tugevdamiseks) .
Rohi on algetapil oluline, aga ainult algetapil ja tema tähtsus ajateljel väheneb, harjutusete osakaal aga suureneb ja saavutab optimumi konkreetse isiku jaoks (vt.otsinguga - ristkülik diagonaaliga...raviprintsiip - eelnevatest.
head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet