Tujude muutused 16.02.18 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, olen viimasel ajal väga kimpus oma tujudega. Olen läinud vanematega tülli, ei räägi väga kellegagi, tavaliselt istun oma toas pimedas ja lihtsalt mõtlen, tulevad ka järsud nutuhood. Muidu olin väga rõõmsameelne ja suhtlesin kõigiga. Söögiisu ka pole viimasel ajal olnud. Tervis on ka halvemaks läinud.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Stressi ja depressiooni on tänapäeval teatud noorusperioodidel pea kõigil.
1) Korralik uni.
Vajame tervislikku puhkust: öist rahulikku und, nädalalõpu vabu päevi ning töö-/õpiaasta puhkust, et siis üksmeelel tegutsedes Indiviid, Rahvas ja Riik areneksid.
2) Oluline on une-eelne rituaal – lastele muinasjutud, usklikule unepalve, biblioteraapiline (lemmikramat) võte jne. Mina olen aastakümneid kasutanud ja ka abivajajatele soovitanud nn Enneti palve esimest osa.
3) Esimene PALVE – Ringutus-Sirutus ja Lõdvestus
Ringutan-sirutan end Taevatähtede poole, Taara poole (Taara on hindi keeles Taevatäht, seega pikk-pikk sirutus).
Käed üles, kõht sisse, rind ette, õlad taha, pea kuklasse, naeratus näole.
Siis Lõdvestus. Rahulikult painutus ette alla, kael-õlad pingevabad (“Pea ripub pingevabalt nagu Tootsi Maakera nööri otsas”), lõdvestub ka vöö piirkond.
Lõdvestub kogu keha! Rahuneb psüühika, rahunevad mõtted.
Tagasi lähteasendisse (püsti asendisse): “rullin end püsti, sirutan end”.
Harjutuse eesmärk: keha ja mõttemaailma pingetest vabanemine, lõdvestumine ja hingeelu rahustamine.
Palveharjutust teen rahulikult, rõõmsameelselt. Alustan 3-5 korrast.
Leian endale ise sobiva korduste arvu.
4) Paras kehaline aktiivsus. Jalutuskäigud.
5) Õpetussõnad.
Inimene on sündinud siia Maailma selleks, et olla Õnnelik. Iga tera Õnne varasalve tuleb kasuks. Ja neid teri on Ilmamaal palju, neid otsi, leia ja kasuta. Leia enda andekus ja kasuta seda oma elurajal Õnnemägedele minemisel.
6) Päevik. Sinna oma mured (et nad pead ei vaevaks), sinna ka oma tublidus - Positiivne Pihtimine - printsiibil, et ennast kiitmast ma ei väsi.
Jüri O.-M. Ennet