Tujud kõiguvad kontrollimatult 04.05.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Läksin alles hiljuti lahku pikaajalise noormehega, kes väitis, et minu tujud on nagu ameerika mäed ja sellisega on võimatu koos elada. Ise olen ka jälgima hakanud, et ühel hetkel olen ülevoolavalt õnnelik ja järgmisel hetkel tunnen ennast täieliku varena, selliseid tujude kõikumisi on väga laial amplituudil päevas mitu korda. Ühel hetkel suudan enda jaoks kõik asjad selgeks mõelda ja järgmisel hetkel saavad segadus ja masendus minust võitu. Motivatsiooni tähtsate asjadega tegeleda (kooliga) ei ole viimasel ajal üldse, pigem on tahtmine jalga lasta kogu aeg. Kas ma peaksin pöörduma professionaali poole või võib tegu olla lihtsalt minu iseloomu isepäraga?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Korralik puhkerežiim annab võimaluse paremini olukorda analüüsida ja õigemaid otsuseid vastu võtta.
2) Noormehega vestelda ja temapoolset nägemust, asjaoludest arusaama, arvestada.
3) Emaga - kui temaga hingeline kontakt hea - asja arutada, tema elutarkust arvesse võtta.
4) Suhtevälised eesmärgid endale selgepiirilisemaks mõelda ja muuta, siis lisapingeid vähem ja suhe paraneb.
5) Päevik oma (-) ja (+) poolega on analüüsil suuresti abiks.
6) Kõrvalseisjad saavad juhiseid anda, ka eneseanalüüs, aga tegutseda, suhteid suhelda ja parandada saate ikka kahekesi teie ise - teineteist aidates ja toetades.
7) End hingeliselt rahustada saate ise, harjutusi tehes
Psühhiaatrilist sekkumist hetkel te ei vaja. .
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet