meeleolude kõikumine 05.03.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Mind on juba u. 2 aastat vaevanud pidev meeleolude kõikumine. Sellel nö. halval perioodil on kõik must ja sünge. Kooli ei suuda ennast vedada ja teen poppi. Õppida ei suuda, sest keskendumisraskused. Söögiisu tõuseb märgatavalt ja võin mõne päevaga suisa 2 kg juurde võtta. Õhtuti on veelgi hullem. Tulevad enesehävitus mõtted, tapmisplaanid jne. Vahepeal hullumeelsed plaanid asjad pakkida ja rändama minna. Unenäod on õudsad ja tihti ei saa magada.
Kuid järgmisel päeval on kõik korras. Ma näen elu uues valguses. Söömishoogude asemel ma lähen trenni ja tunnen mõnu sportimisest. Kaotan taas oma lisakilod. Loen ja tunnen naudingut teadmiste omandamisest. Teen plaane nädalavahetuseks ja kutsun sõpru külla jne. Lähen õue jalutama ja olen rõõmus.
Milles võiks probleem olla? Olen üldselt ikkagi suhteliselt tervislike eluviisidega noor inimene. Toitun tervislikult ja teen regulaarselt trenni, aga kui see stress peale tuleb on ka sel tervislikul eluviisil kriips peal. Ja ma ei saa seda kontrollida!

lugupidamisega,

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Meeleolu on kõigil teataval määral kõikuv. Heasüdamlikel on see tujukene ka kergesti sisendatav - seega on võimalik ka ise ja teadlikult seda suunata teatud sisenduste ja tegemistega. Minu harjutus aitab pingetest vabaneda, õpetab psühhoregulatsiooni algtõed selgeks. Psüühika ja meeleolu on juhitavad!
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet