Alkoholismi ehk liigne joomine 30.05.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen 25 aastane ja mind vaevab alkoholism. Ma ei joo viimasel ajal isegi väga sageli võrreldes varajasema ajaga, aga kui vahel võtmiseks läheb siis kaob tihti igasugune sisemine pidur ja mõistus ja ma joon ennast mäluauku (hommikul kodus ärkamine on tihti meeldiv üllatus, sest on mulje nagu oleksin sinna tekkinud teadmata kohast). Tihti joon ennast oksendamiseni täis (tegelikult ei kanna üldse). Standardset pohmelust ei tunne kuna peavalu on praktiliselt tundmatu mu jaoks.

Ennekõike häirib mind see, et ma tegelikult vihkan ennast liiati purjus olekus (ehk siis viimast tunnikest enne takso tellimist/ära kukkumist). Ma muutun eriti nõmedaks, vastikuks ja lollakaks ja vahel ka natuke agressiivseks, samas ma ise ei pea ennast selliseks inimeseks, vähemalt ma ei tahaks selline olla. On ütlus - alkohol toob välja inimese tõelise palge. See mõte hirmutab mind. Pohmelus toob kaasa eriti suure süümekate ja depressiooni ja häbi kuhja. Olen häbiks endale ja teistele (ka ilma alkoholita aga alkohol on täpp i peal)

Umbes 1.5 aastat tagasi jätsin päeva pealt maha sigarettide suitsetamise (eelnevalt ca 7 aastat, ca pakk päeva-kahe peale lõpu poole) mida tükk aega olin vaimus tahtnud teha. Enam ei ole isu kah mitte suitsu järele - vastik tossav pulk. "Nüüd teeks suitsu kui suitsu teeks" hetkedel on vahel tunda rohkem närvilisust aga sõrmedele ja ajule tegevuse leidmine aitab. Hea on vaadata objektiivselt neid hetki, kui suitsetajast sõber suitsu teeb ja muiata selle kommentaariga.

Veel varem olin noorelt aktiivne narkomaan ja psühhotroopsete ainete kasutaja (seinast seina, kõike proovinud) sealhulgas ca 2.5 aastat amfetamiini süstija ja ka sellest sain lahti juba aastaid tagasi ilma igasuguse välise abita (ei saaks ütelda, et psühhotroopsetest ainetest päris lahti. Igatahes ei ole see minu jaoks probleem ja on kontrolli all ja piirdub harvade recreational magic kasutustega Hollandis vms)

Tahaks liigse alkoholi tarbimisega kuidagi samamoodi teha. Tahaks saunas õlut juua ja söögi kõrvale veini või üldiselt neid hetki kus alkohol on mõnus tuju tõstja väheses koguses. Aga peab lahti saama liigsest joomisest ehk alkoholismist.

Erinevalt muudest ainetest on alkoholi tarbimine avalik ja see juhtub enamasti kusagil kohas kus on palju inimesi koos joomas. Üksi joomist mul ei esine või siis vahel 1 külm õlu söögi kõrvale või lugemise kõrvale.

Alkohol on tarkade inimeste jook ja nagu näha - seda ma ei ole.

Mis on mu valikud? Kas on kuidagi võimalik vältida liigjoomist ja enda peas seda juhtida? Tahtmist on, aga kuidagi ei tule välja. Kas alkoholism ongi nii võitmatu vastane? Kas tõesti on mu ainus valik täielik karskus mingite abivahenditega?

Kelle poole (kui üldse) peaksin pöörduma - kas psühhiaatri või psühholoogi?

Järjekordses kassiahastuses joodik.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Psühhiaatri vastuvõtule KOHE!
Sihik - aastapäevad täieline karskus ja siis sõltub edasine juba sellest, et kui "vedela" tahtejõuga tegelane keegi on, kuivõrd palju on vahepeal tervislikke ja sportlikke eluviise omaks võtnud ja rakendanud.
Vastuvõtule.
OKE!
Jüri O.-M. Ennet