Äkki tekkinud foobia-ärevushäire 15.11.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.

Umbes aasta-poolteist tagasi hakkasid mul tekkima hirm autoga sõites sildade ja maantee metallpiirete vastu. Olen autojuht juba üle 10 aasta ning igapäevaselt sõidan autoga erinevatel teedel palju. Mitte kunagi pole olnud avariid ega liiklusohtliku olukorda kus oleks olnud eelmainitud kohtadega kokkupuudet. Alguses tundsin, et on hirm ülesõidusillal, et olen kõrgel, (kõrgusekartus on mul alati kergelt olnud), ei suuda lihtsalt sõita, tunne on nagu kohe sõidaks vastu piiret, eriti kui piire jäi paremale, ehk siis kaassõitja poolele. Käed higistavad, süda peksleb, ja tunne nagu oleks roolis halvatud ja ei suuda rooli keerata. Kui sillalt maha jõuan muutun rahulikus ja sõidan nagu midagi poleks olnud edasi. Tänaseks olen kartma hakkanud ka lihtsalt metallpiirdeid, üritan sõita neist nii kaugel kui vähegi võimalik, samas kartes paaniliselt et sõidan vastasuuna vööndisse.
Söön, magan hästi ja liigun igapäevaselt värskes õhus, majanduslike probleeme ei ole, ehk siis tunnen ennast igati hästi, va see hirm.
Andke nõu mida teha.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Klassikaline ärevushäire.
1) Ristkülik diagonaaliga ja "uued prillid" raviprintsiip.
2) Psühhomotoorsed harjutused e mõttes ja rõõmsameelselt sõita neid "ärevaid" radu. Kui mõttes asi selge, siis laabub ka reaalsel sõidul.
3) "Karastamise" printsiip, so teadlikult KARASTADA end nende olukordadega (nagu veega karastamisel on vaja end veidi ületada, nii ka siin). Veega karastamise printsiip siingi: samm-sammult saadakse karastus ja nö talisuplejaks, nii ka siin vaja samm-sammult harjutada ja sellest RÕÕMU tunda.
vt varasematest - vaata ja praktiseeri.
Kui teadmisi ei rakenda, siis oleme õpetatud Jobud (Jobu - ei kasuta enda käeulatuses olevaid võimalusi, seab oma lati liiga madalale (on vaid Küla Meister) kuigi võimed lubavad palju enam (olla Euroopa Meister).
Mõnusat karastamist soovides ja EM tiitli poole pürgimist.
Jüri O.-M. Ennet