neelamine - ärevushäire? 22.10.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.

Viimasel ajal on rahavrohketes ruumides (kino- ja teatrisaal, ühiskondlik transport jne) tekkinud "pidev neelamisvajadus". Sellest pidevast neelamisest omakorda tekib ilmselt ärevushäire ja siis tekib vajadus kiirelt pääseda värske õhu kätte (kaasnevad: higistamine, õhupuudus, külmavärinad, nõrkus jne).

Kas neelamishäire klassifitseerub ärevushäire alla? Mida peaksin tegema või kelle poole pöörduma? Viimasel ajal olen märganud seda probleemi ka söögilaua taga kui äkki tunnen, et ei saa enam toitu alla neelata, tekib kummaline neelamiskramp ja hirm. Eriti siis kui teised inimesed samas ruumis.
Hea moodus dieedi pidamiseks :)

Tõtt-öelda on ka viimased ajad närvilised olnud. Kas "neelamishäired" mööduvad rahulikuma aja saabudes või peaksin siiski igaks juhuks spetsialisti poole pöörduma? Hetkel aitaks ka teadmine, kas see on "normaalne" paanikahäire või on mõni tõsisem terviserike ...

Vastuse eest ette tänades,
34 aastane naine

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kas neelamishäire klassifitseerub ärevushäire alla?
Selle info põhjal küll. See on kõrvaldatav. Lahendus: a) veidi arstirohtu (psühhiaater annab Teile sobilikku AD-d), rohkem harjutusi (viis rühma on parim, aga kindlasti kehalised) ja nö "uued prillid" e hoiak e eluviis.
Nendest kõigist on varem kirjutatud, vt.
Kui õpime pingete teket ja nendest vabanemist endas tasakaalustama, siis juhime meie olukorda. Nagu õige puhkus on eelduseks, et korralikult töötada, nii ka õige lõõgastumine (psühhoregulatsiooni abil) aitab meil pingeid- auru "õigetele turbiinidele suunata," õigesti kasutada.
Alustuseks psühhiaater.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet