naistearsti külastamine 20.07.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Olen 18. a neiu, kuid naistearstil läbivaatusel pole käinud. Olen aasta kasutanud Logesti pille (retsepti toomas olen käinud 4 korda). Üks põhjus miks läbivaatust teha ei ole lasknu on, et mul on päevad olnud. Ja teine- ma kardan seda! Mis arst teeb? Ütleb:"Püksid maha!" ja hakkab tupes urgitsema? Kuidas see läbivaatus üldse toimub? On see valus? Kas mingeid proove võetakse ka? Mul on küll selline tunne, et ma ei lase mitte kellegil end uurida, sest kardan! Kuidas sellest hirmust üle saada?

Ette tänades,
Siiri

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere Siiri!
Teil on natuke vanamoodsad ettekujutused tänapäeva arstist, muidugi ma ei eita, et ka selliseid pensioniikka jõudnud günekolooge on olemas...
Patsiendil võib arsti vastuvõtt tekitada tugevaid emotsioone nagu häbelikkus või hirm, tegelikult olete Teie ise olukorra peremees. Tavaliselt arst räägib ette, mida ta järgmisena tegema hakkab, kõigepealt aga esitab Teile küsimuse: "Kas ma võin Teile teha läbivaatuse?". Intiimseid asju, mis kuuluvad günekoloogilise anamneesi hulka, küsitakse ikka kõige viimasena. Kui patsient on esimest korda günekoloogilisel läbivaatusel, näidatakse talle läbivaatuse instrumente ja selgitatakse uuringu kulgu.
P.S.Patsiendi kusepõis peab olema tühi, sest täitununa teeb viimane palpatsiooni valusamaks.
Kõigepealt inspekteeritakse välisgenitaale, millel hinnatakse võimalikke haavandeid, ville jne. Peeglitega läbivaatusel viiakse tuppe ühekordsed peeglid, millega hinnatakse tupe ja emakakaela seisundeid. Nüüd jätkatakse seesmise läbivaatusega. Kinnastatud käega läheb arst tuppe, palpeerib emaka suurust, munajuhasid ja -sarju. Tähtsaim diagnostiline uuring on onkotsütoloogiline analüüs, mis võetakse puust spaatliga (pinde ei ole :) )emakakaelalt. Antibeebipille kasutajatel mõõdetakse ka vererõhku.
Soovin Teile edu esimesel läbivaatuse - kunagi veel naerate selle üle, kuidas täna hirmuunenägusid näete!