Kas aneemia? 03.11.21 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere! Palun Teie arvamust, kas tegemist võib olla varjatud aneemiaga ja võiks jätkata lisaraua võtmist? Ja kui kaua? Ferritiin oli 3 kuud varem 17 ühikut. Kas esineb ka D-vitamiini vaegus?
Aitäh juba ette vastuse eest!

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Ferritiin 38 on, MCH on piiripealne, MCV referentspiirides, hemoglobiin 133. Aneemiat diagnoosida ei saa, piiripealne MCH annab vihje, et rauapuudus on olnud ja raua juurde manustamine on olnud põhjendatud.
PDW on ebaoluline parameeter ja eraldiseisvana hindamisele ei kuulu.
D-vitamiini hulk on referentspiirides, seega vaegust ei esine.
D-vitamiini talvisel ajal juurde võtta on meie laiuskraadil siiski väga soovitatav.

Tegelikult ei ole vereproov patoloogiline. Kuid kui enne esines subjektiivselt väsimus, mis rauaravi järgselt taandus, siis talve perioodil oleks soovitav võtta juurde D-vitamiini mõõdukas koguses ja rauapreparaati 1-2 kuuliste perioodidega perearstiga kooskõlastades.

Lugupidamisega
Marge Kütt