Aneemia 16.09.21 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Kas nende vereanalüüside alusel saab diagnoosida aneemiat? Mida tähendab mikrosferotsütoos? Ja kas selliseid analüüse saavad perearstid

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Pildil on hematoloogilise uuringu üks osa, täpsemalt mikroskoopilise hinnangu osa, mille alusel ei ole võimalik hinnata kogu seisundit. Jah, perearstid saavad ka selliseid vastuseid, kui ilmselt ikkagi kogu vastuse kompleksi, keegi ei telli ega teosta üksikuid osi.
Mikrosferotsütoos võib olla rauavaegusaneemia üks näitaja, kuid diagnoosimiseks on vaja hinnata ka teisi parameetreid.
Vererakkude hinnangu täpsus sõltub ka laborist, samuti sellest, kas proovimaterjal on adekvaatne. Viimane tähendab seda, et ühekordse kõrvalekalde peale mikroskoopia vastuses tuleks uuringut korrata mõne aja pärast, et veenduda, et leid on püsib ja seotud patsiendi seisundi, mitte näiteks sellega, et proovimaterjal on võetud traumaatiliselt või liiga kaua seisnud.

Aneemia kohta ma ei saa hinnangut anda eelpool kirjeldatud põhjustel.

Lugupidamisega
Marge Kütt