Elu jooksul kogeb teadvusekaotust 27% inimestest

Elu jooksul kogeb teadvusekaotust 27% inimestest

"Minestus on äkki tekkiv ja isemööduv teadvusekaotus koos keha toonuse langusega, see võib kesta sekunditest mitme minutini. Meditsiiniline termin selle kohta on sünkoop. Sünkoopi iseloomustab kiire algus, lühike kestus ja täielik spontaanne paranemine," selgitab dr Tiina Uuetoa, Confido Südamekeskuse juhataja.    

Elu jooksul kogeb teadvusekaotust  27% inimestest

Sünkoopi esineb sageli, umbes 3%-l elanikkonnast igal aastal. Enamasti nimetatakse seda „äravajumiseks“. Sünkoopi esineb igas eas, kuid sagedamini noortel vanuses 10–30 aastat ja eakatel. Sünkoobi põhjus on enamasti aju hapniku ja toitainetega varustamise kriitiline vähenemine. Valdavalt kutsub selle esile vererõhu langus allapoole läve, kus ajus toimiv autoregulatsioon suudab tagada aju efektiivse toimimise.

Uurimused näitavad, et kuni 18-aastastel esineb sünkoopi 15%-l, 40–59-aastastel kümneaastase perioodi jooksul 16–19%-l ja alates 70. eluaastast kümneaastase perioodi jooksul 23%-l.

Sünkoop võib olla üksikjuhtum, aga keskmiselt kordub see kuni 1/3-l patsientidest kolmeaastase jälgimisperioodi jooksul.

Vanasti minestasid aadlidaamid õhupuudusest, milles oli süüdi kopse pitsitav korsett. Tänapäeval tuuakse minestamise kolme kõige levinuma põhjusena välja järgmised vormid.

 • Minestamine kui refleks ehk nn refleks-sünkoop. Seda esineb kõige sagedamini, eriti noorematel inimestel. Refleks-sünkoop tekib tavaliselt teatud nn päästikutele reageerimisel, näiteks emotsionaalse stressiga (ärevus, hirm, valu, verekartus jms). Sünkoobi võivad vallandada ka köha, aevastamine, mao-sooletrakti stimulatsioon (neelamine, kõhuvalu jm), urineerimine, füüsiline pingutus. Sünkoop võib tekkida teatud situatsioonides, kui tuleb pikemalt püsti seista, eriti umbses ruumis. Refleks-sünkoobi tekkimisel peetakse oluliseks uitnärvi ehk vaagusnärvi stimulatsiooni, mis põhjustab südame löögisageduse ja vererõhu langust.
 • Kui vererõhk langeb liiga kiiresti. Sünkoobi erivorm on ortostaatilise hüpotensiooniga kaasnev teadvusekaotus. Nõnda nimetatakse seisundit, mille korral vererõhk langeb liiga kiiresti olukorras, kui inimene tõuseb püsti istuvast või lamavast asendist. Sümptomitest võivad tekkida pearinglus, nõrkus ja minestamine. Ortostaatiline hüpotensioon on sagedasem eakatel ja teatud ravimite kasutamisel (nt vererõhuravimid). Selle tekkimist võivad soodustada kõhulahtisus ja oksendamine, ka verekaotus. Asendilist olulist vererõhulangust esineb ka teatud närvihaigustega, näiteks Parkinsoni tõve korral.
 • Kui on probleemid südamega. Sünkoop võib tekkida ka eri südameprobleemide esinemisel, sagedasemad on südame rütmihäired (mis põhjustavad kas liiga kiiret või liiga aeglast südametööd), mis võivad vähendada aju varustava vere hulka. Nimekiri südame-veresoonkonnahaigustest, mis võivad põhjustada minestamist, on päris pikk: südamekalappide haigused, äge südameinfarkt, südamelihase kaasasündinud haigused (kardiomüopaatiad), aga ka näiteks kopsuarteri trombemboolia ja aordiseina seesmine rebend.

Minestamise sümptomid võivad olla pearinglus, tasakaalu häirumine, nägemise hägustumine, silmade ees „läheb mustaks“, nõrkus, värinad kehas, hingeldus, higistamine, iiveldus, teadvusekaotus.

Prognoosi määravad kaks asjaolu:

 • kas seoses sünkoobiga esineb äkksurm või eluohtliku seisundi tekke oht;
 • kui suur on risk, et sünkoobi kordumise ja kukkumise tõttu tekivad kehavigastused.

Sünkoobiga seotud raskeid vigastusi, luumurde, samuti autoõnnetusi registreeritakse umbes 6%-l patsientidest, kergemaid vigastusi (põrutusi, haavu) ligi kolmandikul.

Minestamisel asub üldiselt loodus ise appi

Minestamisel asub olukorra lahendamiseks üldiselt loodus ise appi – pikali vajudes või kukkudes langeb pea kehaga samale tasapinnale ja verevool ajusse paraneb kohe, sellega kaob minestuse põhjus ja taastub teadvus. Just seepärast tuleks minestanu jätta lamama, seades ta küliliasendisse. Kindlasti ei tohi minestanud inimest hakata istuma sikutama või püsti hoidma. Kui seisund kestab üle minuti, tuleks tõsta jalad peast kõrgemale.

Kuigi minestamine võib olla murettekitav, on see tavaliselt ohutu ja ravitav seisund. Kergete juhtude korral võib piisata puhkamisest ja vedelike joomisest. Samas võib minestamine anda märku raskematest põhjushaigustest ja olla signaal äkksurma riskist. Sellistel juhtudel on vajalikud ravimid või meditsiinilised protseduurid ja operatsioonid.

Minestamise korral soovitatakse pöörduda arstile, kui

 • te ei suuda tuvastada minestamise põhjust,
 • minestate ärevus- või paanikahoogude ajal,
 • olete üle 50 aasta vana ja minestasite esmakordselt,
 • olete minestamisega saanud kehavigastuse,
 • minestamisega kaasnevalt esineb valu rinnus või hingamisraskus,
 • minestushood korduvad.

Huvitavad faktid sünkoobi kohta

 • Kas teadsite, et ka loomad minestavad? See on tõsi! Sünkoopi on täheldatud erinevatel loomadel, alates koertest ja kassidest kuni hobuste ja elevantideni. Põhjused on inimestega sarnased, sealhulgas dehüdratsioon, vererõhu langus ja südameprobleemid.
 • Vana-Egiptuses peeti sünkoopi märgiks jumalate sekkumisest. Kui keegi minestas, siis arvati, et jumal on tema keha üle võtnud. Mõnel juhul võisid preestrid proovida minestaja kui jumaliku sekkumise allikaga ühendust võtta, et teada saada, mida jumal soovib. Vana-Egiptuse kultuuris on sünkoopi kohta palju legende ja müüte. Üks kuulus müüt räägib jumal Ra’st, kes minestas ja kukkus maa peale, luues sellega inimkonna.

Aprillis avati Confidos Sünkoobikeskus

Confido Sünkoobikeskuses uuritakse põhjalikult patsiente, kes on minestanud. Uuringutele suunamiseks on vajalik saatekiri. Uuringuid korraldavad kardioloogid ja neuroloogid.

Et südame-veresoonkonnahaigused põhjustavad 77% minestamistest täiskasvanutel, siis seab esmase uuringuplaani paika kardioloog (dr Tiina Uuetoadr Hasso Uuetoa).

Confidos tehakse sünkoobiga patsientidel erinevaid südameuuringuid:
 • elektrokardiogramm (EKG);
 • südame ultraheliuuring ehk ehhokardiograafia, millega hinnatakse südame ehitust, südameseinte paksus, südameklappide seisundit, südame töövõimet;
 • EKG monitooring – enamasti on see 24-tunnine, vahel ka 72-tunnine, eesmärk on leida üles rütmihäired, mis võivad olla minestamise põhjuseks.

Sageli planeeritakse lisauuringud, nagu koormustest ja kallutustest ehk tilt-test. Kallutustestiga hinnatakse, kuidas kehaasendist sõltuvalt muutuvad vererõhu ja pulsisageduse väärtused, kas tekib teadvusekaotus. Uuringu ajal on patsient 45 minutit (pea ülespidi!) kallutusvoodil, mis on tõstetud 70-kraadise nurga alla.

Kui jääb kahtlus harva esinevale rütmihäirele, mis võib põhjustada minestust, siis paigaldatakse südamerütmi jälgimiseks nn rütmivalvur (ingl loop recorder).

Sünkoobi uuringutesse kaasatud neuroloog (dr Siim Schneider) suunab patsiendi pärast konsultatsiooni uuringutele: elektroentsefalograafia (EEG), MRT ajust jm.

Kas see artikkel oli kasulik?


 

14 kommentaari

bianca
19.05.24 02:15
I wouldn’t have been able to hack into my partners instagram and snapchat without the help of (spyrecovery36 @ gm ail c om ) I had a hard time finding the right hacker who could pull it off without my husband noticing what was going on, This hacker has great reviews and I have come in contact with people who has used his service successfully and he delivered. He is the best amongst them and his services were splendid and the cost was effective. i highly recommend this hacker
-23
   
+8
Laura Remy
17.05.24 19:51
How to Recover Cryptocurrency from fraudulent investment platforms.

Have you ever been a victim of a scam? or have you Suffered a loss from a Fraudulent Ponzi Scheme? I implore you to Contact DWOH, A Certified Cryptocurrency Assets Recovery Expert. I once fell victim to an online imposter who convinced me to invest in a Bogus Cryptocurrency scheme by claiming to have made large profits from the plan. My Mycelium wallet contained $579,000 in Crypto that I lost, I had been reporting to the Authorities tirelessly for a longtime without getting assistance before I finally got in touch with DWOH. Fortunately after a serious long chat with DWOH all my funds were recovered back.
I recommend this Expert to any victim who has lost Crypto to any fake online Schemes.

Talk to DWOH Through ;
Mail: darkwebonlinehackers@gmail.com
WhatsApp: +18033921735
Website: www.darkwebonlinehackers.com
-2
   
+5

Lisa kommentaar

Saada