Euroopa riigid on mures leetrite leviku pärast

Euroopa riigid on mures leetrite leviku pärast Leetrid
Allikas: CDCP/Wikipedia

Kuigi WHOon Eesti nimetatud nende riikide hulka, kus on suudetud leetritesse ja punetistesse haigestumisest vabaneda, ei ole leetritesse haigestumise oht Euroopas sugugi kadunud.

Sel aastal on leetrite puhanguid registreeritud mitmes Euroopa Liidu riigis ning Nakkushaiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) hinnangul kulgeb leetrite endeemiline levik Belgias, Prantsusmaal, Saksamaal, Itaalias, Poolas ja Rumeenias. Meie naaberriigi Rootsi pealinnas Stockholmis registreeriti märtsis 3 uut leetrite haigusjuhtu.

Eestis registreeriti 2016. aastal kaks leetrite sisse toodud haigusjuhtu, nakkus ülejäänud elanikele ei levinud. 2017. aasta esimeses kvartalis Eestis leetritesse haigestumise juhte registreeritud ei ole.

Kaitse ennast ja teisi - vaktsineeri

Inimesed, kes ei ole leetreid põdenud ega vaktsineeritud leetrite vastu, on potentsiaalselt vastuvõtlikud leetrite suhtes. Vaktsineerida on võimalik leetrite, punetiste, mumpsi e MMR liitvaktsiiniga. Püsikindel immuunsus leetrite vastu kujuneb kahe MMR vaktsiini doosi manustamise järgselt.

Laste vaktsineerimine leetrite vastu

Lapsi vaktsineeritakse Eestis immuniseerimiskava raames leetrite, punetiste, mumpsi liitvaktsiini kahe annusega ühe aasta ja korduv vaktsineeritakse kolmeteist aasta vanuses. 2016. a moodustas hõlmatus vaktsineerimisega 1-14-aastastel lastel 95,4%, korduvvaktsinnerimisega hõlmatus 14- aastastel oli 91,5%.

Leetrite-vastase vaktsineerimise soovitused täiskasvanutele

  1. Isikutel, kes ei ole leetreid põdenud ja keda ei ole leetrite vastu vaktsineeritud, on soovitatav teha MMR vaktsiini 2 doosi vähemalt 4 nädalase intervalliga.

  2. Isikutel, kes on vaktsineeritud ühe MMR vaktsiini doosiga, on soovitatav korduvvaktsineerimist ühe MMR vaktsiini doosiga.

  3. Isikuid, kes on sündinud ajavahemikul 1980- 1992. a ja vaktsineeritud kahe leetrivaktsiini doosiga, on soovitatav korduvvaktsineerida ühe MMR vaktsiini doosiga.

  4. Isikutel, kes on sündinud pärast 1993. a ja vaktsineeritud kahe MMR vaktsiini doosiga, pole vaja ennast korduvalt vaktsineerida.

Kindlasti soovitame vaktsineerimist järgmistele isikutele:

  • kelle pereliikmetel on diagnoositud immuunpuudulikkus või kelle pereliikmed saavad keemiaravi või muud immuunsust mõjutavat ravi;

  • kes kavandavad reisi piirkonda, kus on kõrge leetritesse haigestumus;

  • kes töötavad tervishoiuasutustes, kuhu hospitaliseeritakse ja kus ravitakse leetrite kahtlusega/haigusega patsiente;

  • kes on leetrite kahtlusega patsiendi lähikontaktsed (72 tunni jooksul pärast nakatumist tehtud vaktsineerimine hoiab suure tõenäosusega haiguse kujunemise ära).

MMR vaktsiin on vastunäidustatud raseduse korral. Reproduktiivses eas naised peavad vältima pärast vaktsineerimist rasestumist 3 kuu jooksul (või arsti poolt soovitatud aja jooksul).

TÄHELEPANU!

MMR vaktsiini tuleb säilitada temperatuuril +2 kuni +8°C. Juhul kui perearst väljastab patsiendile retsepti vaktsiini ostmiseks, peab patsient koheselt pärast vaktsiini ostmist minema perearsti juurde vaktsiini süstima. Kui süsti tegemine pole võimalik 1 tunni jooksul pärast vaktsiini ostmist, siis tuleb kuni vaktsiini manustamiseni säilitada seda temperatuuril +2 kuni +8°C.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada