Kas truudusetus on pärilik?

Kas truudusetus on pärilik?

Värske uuringu kohaselt võivad geenid, mis sunnivad inimesi janunema meeleliste aistingute, näiteks alkoholi joomise või hasartmängude mängimise järele, olla seotud ka valimatute seksuaalsuhete ja truudusetusega.

Uurimisrühm, mida juhtis New Yorgi osariigi ülikooli (SUNY) Binghamtoni linnaku doktorant Justin Garcia, analüüsis võimalikke bioloogilisi mehhanisme, mis võiksid mõjutada tungi olla truudusetu oma partnerile või seksuaalsuhetes valimatu. Uurijad küsitlesid 181 noort täiskasvanut, soovides saada teavet nende seksuaalkäitumise ja suhete kohta. Lisaks sellele võeti uuringus osalenutelt DNA-proov. 77% osalenutest oli olnud seksuaalvahekorras.

Garcia keskendus oma töörühmaga konkreetselt geenile DRD4, mida seostatakse muude rahulolu ja heaolutunnet tekitavate käitumisharjumustega, vahendab WebMD.

Truudusetust või seksuaalsuhete juhuslikkust tuli suurema tõenäosusega ette nendel inimestel, kellel esines DRD4 geneetiline variant nimega 7R+. 50 protsenti selle variatsiooniga osalenutest märkis, et on olnud truudusetu, samas kui selle variatsioonita inimeste seas oli truudusetust ette tulnud 22 protsendil. Sugu ei mänginud kõnealuse geneetilise variatsiooni korral rolli: geneetilist varianti 7R+ esines 23% uuringus osalenud naistest ja 26% meestest.

„Me saime teada, et inimestel, kellel esineb teatud variant geenist DRD4, oli suurema tõenäosusega juhuvahekordi, sealhulgas üheöösuhteid ja truudusetust,“ märkis Garcia. „Sellise käitumise ajendiks näib olevat soov naudingu ja heaolutunde järele, mille käigus eraldub organismi dopamiin. Juhuseksi korral on riskid suured, heaolutunne märkimisväärne ja motivatsioon muutuv – kõik need aspektid tagavad dopamiinilaengu.“

Garcia hinnangul ei viita uuringu tulemused põhjuslikule seosele geneetika ja seksuaalkäitumise vahel.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada