Talveajale üleminek ei tule tervisele kasuks

Talveajale üleminek ei tule tervisele kasuks

Asjatundja sõnul aitaks talveajale üleminekust loobumine inimestel rohkem sporti teha ja parandaks nende tervislikku seisundit.

Poliitikauuringute instituudi (Policy Studies Institute ehk PSI) riikliku poliitika spetsialist dr Mayer Hillman soovitas Ühendkuningriigis kellakeeramisest loobuda, vahendab BBC.

PSI emeriitprofessor Dr Hillman põhjendas oma ettepanekut uurimustega, mille kohaselt on tervisespordi osatähtsus langemas, ja prognoosidega, mis näitavad, et 2050. aastaks on üle poole rahvastikust rasvunud.

Dr Hillman märkis, et tunnike rohkem õhtuvalgust annab kõigile rohkem võimalusi väljas liikuda ja püsida seeläbi paremas vormis ja tervemana.

„Tavaliselt võtavad inimesed lühema päeva- ja päikesevalgusega perioodi algust talveajale üleminekul oktoobri lõpus kui märguannet selle kohta, et õues toimetamise asemel tuleb nüüd rohkem toas aega veeta – ja selles pole midagi positiivset,“ kirjutas dr Hillman.

„Rohkem päikesevalgust jätaks oluliselt rohkem aega väljas tegutsemiseks: tavapäraste igapäevaste liikumisharjumuste alusel umbes 300 lisatundi täiskasvanutele ja 200 lastele.“

Kehalised tegevused tulevad kasuks südame ja veresoonkonna seisundile ning vähendavad südamehaiguste, rasvumise, suhkurtõve ja mõnede vähiliikide riski.

Uurimistulemuste kohaselt on inimesed pikkadel ja päikeseküllastel suvepäevadel õnnelikumad ja toimekamad. Lühikesed ja kasina päikesevalgusega talvepäevad mõjuvad aga rusuvalt.

Briti suveaeg võeti kasutusele 1916. aastal, et põllumeestel oleks rohkem aega väljas töötamiseks.

Tunnustatud psühholoog dr David Lewis, kes on uurinud päikesevalguse mõju inimeste heaolule, märkis, et talveajast loobumisele on nii poolt- kui vastuargumente.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada