Oksüdatiivne stress ei kiirendagi vananemist?

Oksüdatiivne stress ei kiirendagi vananemist?

Ajakirjas Genetics avaldatud uurimus seab kahtluse alla teooria, mille kohaselt oksüdatiivne stress põhjustab kiiremat vananemist.

Kanada McGilli ülikooli teadlased määrasid ussidel kindlaks mutatsioonid kümnes erinevas geenis, mis pikendavad eluiga ilma oksüdatiivse stressi taset vähendamata. Nendele geenidele vastavad geenid on olemas ka inimestel. Tulemused on vastuolus laialt levinud teooriaga, mille kohaselt kudedes olevad reaktiivsed hapnikuosakesed vastutavad organismi vananemise eest, vahendab teadusportaal Novaator väljaannet Science Daily.

"Loodame, et meie uurimus jahutab natuke liigset usku sellesse, et oksüdatiivne stress põhjustab vananemist ning et antioksüdantidega on võimalik vananemise vastu võidelda,“ ütles uurimuse autor Siegfried Hekimi. „Samuti loodame, et meie avastatud geenide abil on tulevikus võimalik mõjutada energiametabolismi, et aidata edasi lükata vananemisega seotud tervisprobleeme ning pikendada eluiga.“

Teadlased tekitasid ussikestel (Caenorhabditis elegans) kemikaali abil juhuslikke mutatsioone DNA-s ning valisid seejärel usside hulgast välja kõige aeglasema ainevahetusega ussikesed, lähtudes aeglasemast arengust ja aeglasematest käitumuslikest vastustest. Seejärel uuriti välja, millised mutatsioonid sellise efekti põhjustasid. Leiti kümme ainevahetusega seotud geeni.

Teadlased eeldasid, et aeglase ainevahetusega ussidel on madalam oksüdatiivse stressi tase, kuid nii see polnud. Sellest lähtudes järeldati, et aeglane elutempo ja vähenenud energiametabolism on eluea pikendamiseks piisav isegi siis, kui oksüdatiivne stress ei vähene.

"Tundub, et vanasõna „tasa sõuad, kaugele jõuad“ on õigem, kui me ette oskasime kujutada,“ ütles ajakirja Genetics toimetaja Mark Johnston. „See uurimus viitab, et kui me lihtsalt sööksime vähem, ei peakski sööma vaid rohkelt antioksüdante sisaldavat toitu.“

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada