Foobia? 31.07.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere
Olen väiksest peale kartnud pimedust ja ämblikke.
Kui väiksem olin, kartsin alati trepikojast ülesse minna, kuna keldriuks oli alatasa lahti, seega kas viskasin kiviga vastu akent, et keegi ukse peale tuleks võiks jooksin hästi kiiresti ülesse.
Nüüd kui vanem olen, kardan alati üksinda õhtuti, vahel ka päeval, kodus olla. Magama minnes hakkavad kõik mõtted peas keerlema ning ilma, et tuli kustus oleks, ma magama jääda ei saa. Kui midagi tavatut kuulen, siis mõnikord tuleb ka nutuhoog.
Viimasel ajal on mind piinama hakkanud ukselingid, kui ust võtmega sulgen, siis kardan, et miski hakkab seda teisepoolt liigutama (kuigi seal kedagi ei ole).
Ämblikutega satun ma paanikasse, kui mõni suurem ämblik mu peale tuleb või mulle väga lähedal on, siis hakkan samuti nutma ja tekib paanikahoog ning värinad ( kindlasti on seda süvendanud see, et kui noorena koolis poisid teada said, et ämblikke kardan, siis mõnikord kui nad ämbliku leidsid, siis viskasid selle mulle sülle. kui aga nägid, et see enam naljakas ei ole, siis lõpetasid sellise nalja).

Lugesin teiste küsimusi ja arsti arvamust, kuid ei oska arvata, kas olen samas seisus või ei.
Seega sooviks teada, mida peaksin ette võtma ?

Ette tänades.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Foobiate (sundhirmude) valdkonnas on soovitusi olnud palju (vt. varasemaid).

Koostöö psühhiaatriga ja esimesel etapil on veidi arstirohtu ka vaja.

Ideomotoorne treening on vägagi näidustatud - enesekindel-julge mõtte-kujutlus nendest foobsetest olukordadest. Kui mõttes-kujutluses enesekindlus olemas, siis nn "karastamise" printsiibiga ka reaalselt rakendada. (Jahedas vees karastamine vajab ju ka alul veidi enda ületamist, hiljem enesehinnang ja rõõm vaid tõuseb - sain hakkama, suudan, olen võimeline, probleemi ei ole).

Saavad teised, saan ka mina hakkama. Seega - teadlikult harjutada end nende nn foobsete olukordadega.
vt varasemaid soovitusi!

Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet