Realsus taju kadumine ja imelik enesetunne 30.01.23 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tervist olen 20 aastane noormees ja lugu järgmine. Umbes 5-6 aastat tagasi teisme eas proovisin/tegin kanepit mida tōmbasin liiga palju ja sain üledoosi, mille peale nägin igasuguseid halluatsioone ja ei saand üldse aru mis ümber ringi toimub nagu omas maailmas viibisin. Peale seda käis hooti see sama tunne umbes kestis nii 5-10min ,et realsus kadus ja olin nagu omas maailmas see kestis nii umbes pool aastat. Siis kadusid need ära ja asi hakkas nagu paremuse poole minema. Nüüd umbes aasta tagasi hakkas siuke asi pihta ,et realsus taju kaob nägu ära saad aru küll mis ümber ringi toimub aga oleks nagu omas maailmas kōrvad lukus pea käib ringi jne. Eriti siis kui olla väljas teiste inimeste seas näiteks poes vōi kaubandus keskustes vōi kui autoga sōita siis ka vahest, kodus siukest asja olnud ei ole. Suvel on nagu vähem seda tunnet/hoogu ja talviti nagu rohkem. See hoog vōi asi on hakanud elu väga häirima ei tahagi enam välja minna ja istudgi kodus ja tööl ainult ,sest kuskil alateadvuses on hirm ,et jälle tuleb see hoog/tunne tagasi. On ka kōrgevererōhk tōbi ja tarvitan tablette selle alandamiseks seostasin kunagi seda olekut vererōhuga aga kui nüüd rōhk normis on ikka see tunne edasi. Sai küll pikk jutt ,aga kas vōib olla tegu ajukahjustusega vōi mingi vaimse haigusega? Sai küll pikk jutt nüüd maha kirjutatud aga loodan ,et saite enam vähem jutust aru.
Kōike head

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ärevushäire.
Praegu on omajagu psüühilisi häireid ja pingeid, mis on tingitud töötusest ja töö otsimisest, õpiprobleemidest, sotsiaalse elukorralduse raskustest.
Uus teema on ärevushäired, mida varem ei olnud. Foobiad on küll antiigist teada, kuid ärevus, mis paanikahoogudeni viib, on uus nähtus. Palju esineb unehäireid – une ja puhkuse defitsiiti on tunduvalt rohkem. Ignoreeritakse und ja tehakse asju selle arvelt – see on suur viga. Unele pühendatud aeg on võidetud aeg.
Ärevushäire on ravitav. Arstirohi annab 1/10 ja harjutused 9/10 tervenemist.
Ärevushäire, sellest paanikahood, ebakindlus, tervisehäirete kartused ja eba-tunded. Subjektiivselt väga halb, mõtteliselt väga halb olla.
Kasutage 3E printsiipi:
Ennistamine e. ravi, Edendamine e. treening, Ennetamine e. profülaktika ja seda „mureaurukatla“ kõigi nö katelde tasandil: sotsiaalse, somaatilise e kehalise, meelelise (psüühilise) aurukatla tasandil ning hingelise (emotsionaalse) ja vaimu-ideaalse (eetilise) aurukatla tasandil.
3E-d sobib ja on vajalik igal tasandil kasutada.
Tervislikud eluviisid ja mingit “tervisekrõksu” karta vaja ei ole. Iga sammukene terviserajal värskes õhus on kasuks. Küsige endalt ja vastake ise ning selliselt ka toimige.
Karsked elukombed.
Tegutsege, teised teie eest harjutusi teha ei saa.
Töö- ja puhkuse harmooniline tasakaal.
vt. varasemaid ja sealt leitke endale sobilikke suuniseid.
Igast murest saab üle!
Jüri O.-M. Ennet