Oksendamine avalikus kohas 18.11.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kunagi väiksena jäin haigeks, mis tekitas esile pidevat oksendamist ning peale seda tekkis emetofoobia. See segas mu elu vähemalt aasta, kuna koolis oli mul väga raske tunnis keskenduda, kuna kogu aeg olid mõtted selle peal, et mul hakkab paha ning oksendan. Mul tekkisid paanikahood, kus pulss läks kõrgeks, kurk kuivas ning pea hakkas pööritama. Ajapikku kasvasin sellest välja.

Alles hiljuti ca 10 aastat hiljem puutusin sellega uuesti kokku, kui ühel koolitusel hakkas mul paha ning millegi pärast hakkasin selle peale jälle mõtlema, kuid loodan, et seekord on asi parem, kuna olen sellega juba kokku puutunud ning tean, et see on ainult peas kinni.

Mis on teie soovitused antud foobia raviks, kas peaks lihtsalt panema ennast meelega sellistesse olukordadesse, mis tekkitavad foobiat, pingelised rahvarohked olukorrad, et kiiremini aru saada, et see on kunstlikult tekitatud kartus või otsida selleks ikkagi professionaalset abi, et sellest lõplikult lahti saada?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) AD - antidepressant,
2) Psühhoregulatsiooni- ja relax-harjutused, kehaline harjutamine, et sisemist rahu rohkem oleks,
3) Ideomotoorne treening - mõttes sellisesse foobsesse olukorda end visualiseerida ja selle nö foobse olukorraga harjuda-harjutada,
4) reaalolukorras võtta neid situatsioone kui "psüühika karastamise" /analoogne vees enda karastamise printsiibiga/ võimalusi, samm-sammult rohkem sellistes oludes olla ja sellest ennast positiiv-hindavalt rõõmu tunda - sain hakkama /nagu veega karastamise korralgi/. Tubli.
5) teised on end muuta saanud, saan ka mina!

Tänapäeva ühiskond on säraküünla-tormamise ühiskond - kiire, tõstame tempot, vaja naabrist rohkem, vaja kodumaal tööd-leiba saada, aga kui kodumaal ei vea eluvankrit enam kraavist välja - vaja välismaale...
Esivanemate vabadusvõitlust ei hinnata - maad ja mereveed antakse priitahtlikult (kas Juudaseeklite eest?) "Suurele Sõbrale", kes ise ei anna teistele ei sõrmkübara täit maad, ega samavõrd merevett /ja nende seisukohalt Idasõber õigesti teeb!/. Selles osas tuleks "Suurelt Sõbralt" eeskuju võtta ja ka meie riigipraktikasse rakendada.
Kõik need jt tegusid on sisepingete-foobsete pingete tekkel olulised, aga iskupära on siin küllaltki suur, hingeväravad (asjad mis hinge lähevad) on erinevad.
Inimene o sotsiaalne olevus ja sotsiaalne mõõde on ülioluline ka tergenemisel. Inimene vajab püsikindlust - ühiskonnas, kollektiivis, peres, Endas!

Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet