Kui kõik korraga kuhjub ja kuidas sellest üle saada 22.01.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Olen ema, mul on kaks last, kellel mõlemal on puue. Noorem on teismeline, 13, poiss. Hetkel on selline olukord, kus mõlemad lapsed emotsionaalselt raskes seisus, mõlemaid koormab haiguse diagnoos ja sellega toime tulemine. Tunnen juba, et vajan ise ka abi. Elust veel lahkuda ei taha, aga olukord on nutune. Poisile hakkasin ajama psühholoogiaega, vanem laps juba on arstil. Perearst soovitab mulle antidepressante, et nüüd oleks aeg võtma hakata. Samas lugesin, et ad lahendab ainult 1/10 probleemist. Mul on ka teie raamat. Olen teie loengus käinud ja see tegi palju head, eriti need kummardamise harjutused:) Kas alustada nendega või pigem minna ad peale?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Lastega seotud probleemikoormat tuleb jagada:
a) elukohajärgsed sotsiaaltöötajad annavad nõu, mida nende tasandil abi ja nõu pakkuda on;
'b) selle puude valdkonna arst ja tema poolt pakutuvad teoreetilised ning praktilised võimalused;
c) selle valdkonna suhterühmad-seltsid internetis, sealt teiste sama probleemidega inimeste elutarkused, nõuanded.
2) Et teistele-lastele anda, siis peab endal seda parasjagu olema, et anda. Seega - enda tervise igakülgne tugevdamine, korralik uneaeg - see on võidetud aeg kogu perele.
3) 1/ 10 ja 9/10 jutt on teil õige. Lugege varasemaid ja leidke sealt endale sobilikud harjutused. Neid teha siis nö eestpalve printsiibil. Näiteks, see Palve harjutus:
a) ringutus-painutus - vabanen sisepingetest; situtus-painutus - täitun hea ning vajalikuga; Nüüd ca 30..40 sek. paus;
b) sirutus-painutus - Laps nr 1 vabaneb ...-st ja sisepingest; situtus-painutus ja ta täitub...-ga ja hea ning vajalikuga. Paus 30..40 sek. jne.
Õige sõnastuse-soovi leiate enda Südamest.
Mina kasutan seda eestpalve printsiipi juba aastakümneid - vägev! rahustav! hingejõudu andev!
4) väike AD kuur on ka kasuks
5) Igal inimesel on oma õnneskaala, seda ka puudega inimesel ja see ei pruugi meie skaala ja arusaamisega kattuda. Seda teades saab ka Last õnnelikumaks teha. See teeb ka meid endid õnnelikumaks.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet