Kas isiksusehäire? 24.05.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen abielus olnud 10a, sellest 6 esimest aastat töötas mees teistes linnades. Siis kaotas töö ja 4a olid juhuslikud tööotsad. Pea aasta on olnud pidev töö, kuid nüüd lõpeb ka see leping. Mind süüdistab ta kõikvõimalikes asjades, arutleda temaga pole võimalik-ta läheb endast täiesti välja. See mis mina ütlen või teen, on vale. Mina arvan, et probleeme annaks lahendada kui suhelda ja selgitada, miks on nii läinud, aga tema ei tahagi midagi lahendada. Abi küsimine arstidelt ei tule kõne allagi.Veel seiku tema elust:
ta ei püsi kaua ühelgi tööl, teda on vallandatud kahel korral,
juba on süüdi emagi, kes tegeleb tema meelest mõttetute asjadega,
ta on kohtulikult karistatud,
lapsepõlves lahkus Eesti teise otsa tehnikumi, et kodust pääseda(pealtnäha polnud vanematel häda midagi),
õhtukooli lõpetas sellepärast, et mina olla seda tahtnud. Ta ei ole mitte loll, loeb palju,
valetab ja vassib(kasutades selleks ka mind ja lapsi),
nüüd sain teada, et tal silmarõõm. Seda justkui salgab, samas annab mõista, et on jah ja seda suhtlemist ta ei lõpeta kui panin ta valiku ette, siis oli nõus lahutama,
lastele oli varemalt väga hea isa, nüüd kui hakkama ei saa, karjub nende peale.
Kas oleks võimalik teda kuidagi aidata, kuidas peaksin mina temaga käituma. Olen juba leppinud ka lahutusega, peaasi, et ta oleks õnnelik, sest siis on meie lapsed õnnelikumad ja seeläbi ka mina.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Tänane suhteliselt Riigivabaline Eesti pakub rohkelt võimalusi mureks, pingeteks, probleemideks. Ainuüksi töö/töötuse, vääriline tasu/ekspluateerimine tasandil probleeme kuhjaga. Miljonäri-ärimehe mureks on palgamõrvar ja seega kiirsurm, lihtinimese eluleek tahmub sotsiaaltahmaga aeglasemalt.
Mures mehi on palju ja meeste iseärasus ongi see, et nendest probleemidest kodus ei soovita rääkida. Paljud uputavad selle probleemistiku alkoholisse ja nii nad peatselt "upuvadki".
Ärge siis neid "jututunde" peale suruge. Suunamine peaks toimuma naiseliku diplomaatia ja suunamistega. Kui ta laste eest hoolitseb ja nende käekäiku tähtsaks peab, siis tunnustage ja kiitke teda selle eest (muidugi jälle selles kiiduregistris, mis temale sobilik on). Ta loeb palju, tore. Andke talle lugeda õpetlik raamat: "Lyola", annab enesekindlust, usku endasse, usku kaaslastesse. Mulle see Mees meeldib! Meeldib ja innustab ka Teie laste Isa. Pihtimine on väga hea ja kasulik. Kas lahutamine tuleb Lastele kasuks?
Tulgu jutule. Ootan.
Kannatlikkust,
Jüri O.-M. Ennet