Kas isiksusehäire? 01.06.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere kallis tohtrihärra!
Vabandan väga,et teid sellel ilusal suvekuul tülitan,aga kardan,et vajan abi.
Mure selles,et mul sõitis katus jälle ära,mida juhtub pidevalt,olin ka sellepärast korra hullumajas,kuna tahtsin endale otsa peale teha.Ei oska olla,ei oska elada ja ei tea,mida tahan ning kardan täiskasvanuks saamist-vastutamist eelkõige.Lisaks sellele on pidev haiglane hirm absoluutselt kõikide asjade ees,mille sisuks on surmahirm-lennuhirm,autoga sõitmise ees hirm,laste sünnitamise ees hirm,haiguste ees hirm-need on vast kõige suuremad,lisaks väiksed hirmud,mis muutuvad kiiresti,et ei julge oma toast välja minna inimeste hulka,samas mõne hetke pärast juba julgen,häbenen meeletult oma välimust,ei ole ilus inimene,seda klassikalises mõttes,ei oska kuidagi olla,sellepärast jääb ka paljudesse seltskondadesse minek lihtsalt ära,pidevalt põgenen.Ei julge ka õhtul magama jääda,kuna see ka ju nagu surmas olemine.Ei julge ka teile kirjutada,kuna mõni võib ära tunda ja ei taha ennast eriti nõrgana näidata.Päevikut ei julge kirjutada,kuna tahaks sinna äärmiselt intiimseid asju kirjutada,aga on ju oht,et keegi seda loeb,siis vaju häbi pärast maa alla.Olen äärmiselt närviline inimene,ei suuda oma käsi paigal hoida,pean ennast kogu aeg puruks kratsima,meeleolu ka muutub minutitega,vihastan kergelt ja siis hakkan üle keha värisema,ei suuda rahulikuks jääda,kui mõni konflikt on.Oma psühhiaater ütles,et mul nõrgem närvisüsteem,kui enamusel,võimalik,kuna isa jõi ja oli vägivaldne,kui olin väike,nüüdseks surnud.Lisaks seksuaalne ahistamine kasuisa poolt,kõik muu peale tavapärase suguühte,aset leidis see murdeeas.Arvan,et sellest tulenevalt on tekkinud minus vastikus meeste suhtes,olen muutunud külmaks ja ei oska armastada,ei suuda olla ühe partneriga,toimub pidev mäng,tahan neile haiget teha alateadlikult.Üldse on minus palju viha,ei oska seda välja lasta,kui keegi mulle liiga teeb,ei suuda andestada aastaid,võibolla surmatunnini,kõiki asju võtan väga raskelt ja oma elu pean ka keeruliselt elama,see nagu sundmõte.Ma käisin ka teie vastuvõtul,kirjutasite mulle Espritali 30mg,millest mul on poolteist pakki alles,kuna pidin ainult veerand tabletti võtma,kas hakata uuesti võtma,jätsin pooleli partneri pealekäimisel,kuna kurtsin hommikust väsimuse püsimist,nendel on ainult 10/2008 peale kirjutatud.Suitsu EI tee,alkoholi EI tarbi hetkel.Ma võiks seda kirja veel jätkata mitu A4 formaati oma seiklustest ja läbielamistest,aga see lihtsalt läheks vääga,vääga pikaks.Suur aitähh,et te olemas olete ja olete võimaldanud siia tasuta kirjutamise,see on meile kõigile siiakirjutajatele väga suureks abiks.
Parimate soovidega Maria

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Isiksusehäiret selle klassikalises mõistes ei ole, aga isiksus on rängalt haiget saanud küll. Sellest siis suur hulk mitmel tasandil häireid, ärevushäireid. Arstirohi on kasuks ja õige annuse leidmine ongi siin oluline ja võtmise kellaaeg õhtul. (Kas õhtul veidi varem või siis tabletikillukene veelgi väiksemaks). Tableti toime-tugebus võib(ei pruugi) aja jooksul veidi alaneda. Kui võtate, siis tunnete täpselt ära sobivuse ja selle toime-aktiivsuse. Vajadusel uus rohi. Muu meievaheline jutt tuletage meelde ja tegutsege, harjutage, olge rõõmus.
Vajadusel vastuvõtule.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet