Kas aneemia põhjusi oleks vaja uurida? 10.03.09 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere

Käisin sügisel 2008 üldises arstlikus kontrollis, kõik muu näis olevat korras, välja arvatud rauaga seotu - hemoglobiin 9,5 g/dL, hematokriit 31,9%, MCV 73,3 fL, MCH 21,8 pg, MCHC 29,7 g/dL, ferritiin 6 ng/mL. Vere sadestumiskiirus (otsetõlge, ei tea, kas on õige) oli normist kõrgem - 52 mm.

Arst kirjutas kuuks ajaks rauatabletid. Selle aasta jaanuaris tegin uued analüüsid, mis ei näi olevat palju paremad - hemoglobiin 10,5 g/dL, HCT 33,4%, MCV 75,6 fL, MCH 23,8 pg, MCHC 31,4 g/dL, ferritiin 1,62 ng/ml, üle normi näib olevat mingi PCT (0,42%). Lisaks veel üks analüüs, fS-Fe 4,8.

Selle peale kirjutas arst kaheks kuuks rauatabletid (koos C-vitamiiniga), avaldades arvamust, et aneemia on naiste puhul tavaline (olen 35a) ja et rauaravi tuleks jätkata umbes pool aastat. Kas see ikka on nii? Või tuleks püüda selgitada põhjusi?

Ette tänades,
ML

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Mõtlema paneb kiirenenud settereaktsioon 52 mm. Kui enesetunne on hea, puuduvad vaevused ja verenalüüs paraneb ravi foonil siis on kõik hästi. Muidugi on vajalik regulaarne arstikülastus ja kontroll.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi