Röhatised 02.03.17 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Minu mureks on ediselt pikka aega kestnud röhatised ( toitu kurku ei tule). Eelmisel aastal on kahel korral tehtud gastroskoopia, milles esimesel korral tuvastati söögitorus seen ( sain ravi). Teisel korral 4 kuud hiljem, seent ei olnud ja limaskestad olid normis, kuid histoloogiline proov tuvastas minimaalse kroonilise gastriidi. Diagnoosiks ösofagiidita tagasivooluhaigus. Olen käinud mitmete erinevate gastroenteroloogide juures aru pärimas, miks diagnoos refluks on, kui proov näitas gastriiti. Vastusteks olen saanud, et see leid ei oma tähtsust ja on normileid minu vanuses. Viimati käisin kuu aega tagasi gastroenteroloogil ,siis panid diagnoosiks düspepsia. Mina olen uurinud, et saaks teostada veel lisauuringuid nagu söögitoru ph meetria ja kontrastainega röntgenuuring. Kui informatiivsed need uuringud on? Olen vahelduva eduga söönud nexiumi 20 mg ja röhatised ei kao. Kas röhatised on üldse refluksi sümptomid? Kõrevetisi mul ei ole ja ei julge väga pikalt ka tarvitada igasuguseid maorohte. Mu perearst on väsinud kuulamast mind antud teemal, samas ma tunnen et oleks vajalik teostada lisauuringuid. Teha kindlaks kas on tegu üli või alahappesusega. Kui limaskestad gastroskoopias olid normis, samuti epikriisis kirjas, et kardia fuktsioon tavaline. helicobakter negatiivne. Mida Teie arvate, millele viitavad röhatised ja kas on tegu sellisel juhul ülihappesusega? Kas mul oleks vajalik söögitoru ph meetria uuring?

Tänud!

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist
sisuliselt on erinevad diagnoosid nagu reflukshaigus, mao ülihappesus ja krooniline gastriit lihtsalt ühe ja sama haiguse mitu erinevat nägu. Teemaks on nende kõikide puhul see, et maomahl seedib inimese enda limaskesta, toimub see siis maos endas või söögitorus. Ravitaktika on kahjuks kõigil juhul sama ja ei likvideeri haiguse põhjuseid - ehk siis happevastased ravimid. Kui on väga tugev tagasivool söögitorru, siis ka kirurgiline operatsioon. Aga üldiselt on sellega vägagi võimalik ka ilma ravimiteta tegeleda, ainult et see on väga keeruline. Nimelt on need hädad seotud inimese stressitasemega, samuti tema toitumisharjumustega. Selliste hädadega on vajalik stressivaba elu, 4-6 toidukorda päevas väikeste portsjonitena ja kergestiseeditavate toiduainetega, samuti piisav töö-puhkuse-unerütm ehk siis kõike 8-8-8 tundi ööpäevast.
Täiendavad uuringud mingit täiendavat lisaväärtust küll ei anna.

Lugupidamisega
Le Vallikivi