Probleem maoga 27.12.16 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Olen mitmeid kordi antud probleemiga arsti poole pöördnud, kui endiselt ei näe enda tervises paranemisemärke. Viimane gastroskoopia tehti 6 kuud tagasi, endoskoobiga vaatlusel oli kõik korras, v.a histoloogiline proov tuvastas minimaalse kroonilise gastriidi. Lõplikuks diagnoosiks pandi ösofagiidita gastro-ösofageaalne tagasivooluhaigus. Raviks määrati sel korral nexium 40 mg kuna omeprasool ei aidanud. Kahjuks ei saanud ma ka nexiumi toimest aru, tundus et rinnakuvalud süvenesid. Loobusin tarvitamisest. Aeg ajalat võtan siiski omeprasooli, kuid toimest aru ei saa. Kuna mul reaalseid kõrvetisi ei ole ja polegi kunagi olnud, siis mul avaldub halb ensetunne valudega rinnakus, hapukas maitse vahest suus, vahest tunnen paremas hambas valu ja paremas kõrvas (hambad kõrvad terved ja kontrollitud). Samuti kui keelt kaapida siis tunnen sealt roiskunud haisu ja seda koguaeg, isegi kui keele soodaga puhtaks pesen jääb sellele ebameeldib lõhn, hapukas roiskunud. Lisaks on tihti röhatisi. Kuna ma ei ole siiani abi saanud mao rohtudest ,siis olen antud teemat palju ise internetist uurinud, ka olen küsinud oma perearstilt, kes ütles et reflukshaigus diagnoositakse just patsiendi kaebuste alusel. Ma ei saa aru, kui mul kõrvetisi pole, siis mille alusel mulle see diagnoos pandi, kas histoloogilise proovi alusel ( Krooniline gastriit). Uurides seda gastroenetroloogilt ütles tema , et tegemist normileiuga ja see histoloogiline vastus ei oma tähtsust. Samas kui limaskestad olid gastroskoopias kõik korras, mille alusel siis tuli diagnoos. Samas ütles üks arst, et gastriidid on madala maohappesusega ja sellepärast polegi ma erinevatest mao rohtudest abi saanud. Kuidas siis kindlaks teha kas mul on üli või ala happesus? Enam tänapäev ph meetria uuringuid ei tehta. Kui diagnoosi sain ,kästi muuta elustiili ja toitumist. Olen toitumist küll muutnud, kuid hetkel on kehakaalu 9 kilo juures, kas see võib ka olukorda hullemaks teha? Varasemalt piinasid mind aind röhatised ,kuid nüüd rinnakuvalu ,mis kiirgab kõrva. Mida arvate Teie, kas oleks võimalik teostada lisauuringuid, peaksin uuesti gastroskoopiat kordama, kas oleks sel mõtet? Kuidas kindlaks teha kas tegu on üli või ala happesusega? Mida võib tähendada keelel olev roiskunud hais, kas toit ei seedu kõhus ja läheb roiskuma ja sellest hais? Tagaosas on natuke ka valget kattu. Kas võib olla tegu kandidoosiga, kunagi leiti mul see söögitorust, siis sain ravi flukonosooliga. Hetkel võtan lisaks probiootikume linex forte.
Jään ootama Teie nõuandeid! Tänud !

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere,

Reflukshaigus ehk tagasivooluhaigus on diagnoos, mis pannakse patsiendil esinevate sümptomite alusel. Kui refluskhaigsuele ei kaasne söögitoru põletikku (ösofagiiti), võib gastroskoopia leid olla normis, mis aga ei välista diagnoosi. Kõrvetiste esinemine on küll tüüpiline, aga sugugi mitte ainus ja obligatoorne refluksi sümptom. Refluksile võib viidata ka valutunne rinnus, röhatised, hapu maitse suus. Mõnikord võib ainus kaebus olla kuiv köha. Arvan, et kuna teil on käesoleval aastal tehtud juba 2 gastroskoopiat, siis seda praegu korrata küll ei ole mõtet.
Lisaks ravimitele on refluksi kaebuste leevendamisel abi toitumise reguleerimisest. Sööma peaks korraga vähem ja hoiduma söömisest hiljem kui 4 tundi enne magamaminekut, vältima rasvaseid toite, kofeiini, alkoholi, šokolaadi, sibulat, tsitruselisi, tomatit, paprika, piparmünti, vürtsikaid toite. Magada soovitatakse kõrgema peaalusega. Juhul kui olete ülekaaluline, on abi kaalu langetamisest. Ka suitsetamine soodustab kaebuste esinemist.
Lisaks eelpooltoodud soodustavatele faktoritele on seedetrakt väga stressitundlik organsüsteem ning krooniline stress ja ärevus soodustavad refluskikaebusi. Kirjutate, et tarvitate lisaks ka antidepressante ja Xanaxit. Teatud ravimitel võib samuti olla kõrvaltoimeid seedetraktile, arutage seda võimalust oma perearstiga. Ärevuse ja depressiooni leevendamisel on palju abi lisaks ravimitele ka psühhoteraapiast.
Reflukshaigus on krooniline haigus, reeglina sellest terveneda ei ole võimalik. Küll aga on võimalik ravimite ja elustiili muutuste abil sümptome kontrolli all hoida.
Mao limaskesta seisundi kohta saab kõige täpsemat infot gastroskoopial. Lisaks pakub näiteks Synlab võimalust määrata düspeptiliste vaevustega patsientidel gastropaneeli. See sisaldav erinevaid laboratoorseid uuringuid, mis aitavad muuhulgas avastada ka mao alahappesust.

Lugupidamisega
Kristi Otsmaa
perearst