Rase ja mured mao -refluksiga. 24.07.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere Doktor,

Pöördun taas Teie poole. Olen hetkel 17 nädalat lapseootel ja vaevlen järjest rohkem mao probleemide käes. Kuna tundes sümptomied tekib hirm ja see teeb mind ärevaks. Mis veel võib lisanduda kõhu kasvades jne. Lühidalt varasemalt pandud diagnoos refluks , gastroskoopias võetud helicobakterile proovitükk, see oli negatiivne, kuid histoloogislet tuvastati kerge krooniline gastriit.Viimane gastroskoopia oli 2016 suvel. Eelmine aasta langetasin kehakaalu ja sain enam vähem olemise kontrolli alla, hetkel on kõht juba kasvanud ja tunnen et vaevused on tagasi. Hommikul ärgates juba tühja kõhuga röhatised, magu nagu hakkaks tööle..keel on valge. Tavaliselt joon peale ärkamist klaas vett, siis pean kohe sööma , muidu tekib iiveldus. Peale sööki , pole vahet mida söön, hapukas maitse suus, tunne nagu maos söök kääriks. Nüüd on lisandunud rinnakuvalu, mis on põhiliselt paremal rinna üleval. Vahel tunnen torkivat tunnet kolmnurgas. Reaalseid kõrvetisi suhu ei tule. Kuid olen lugenud, et rinnakuvalu avaldub samuti kõrvetisena. Hetkel olen tarvitanud frutini ja rennit, paraku renni ajab iiveldama. Minu mure seisneb selles, kas need vaveused on süvenenud tänu kasvavale kõhule või peaksin muretsema? Kui kaua võib usaldada viimast gastroskoopia tulemust, et seal midagi hullu tekkinud pole? Kuna almageli ma apteekist ei leia, kas samale rohule vastab ka malox seda müükase ka mikstuurina? Kas peaksin pöörduma uuesti gastroenetroloogile või tulenevad kõik mu probleemid rasedusest? Kas soovitate teatuid verenäitajaid kontrollida?

Ette tänades teid, ehk suudate mind natuke maha rahustada ja nõustada.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Õnnitlen. Kui naine jääb beebiootele, see näitab, et nii kehaliselt kui vaimselt on kõik päris hästi.
Lohutan ka sellega, et varsti saabub aeg, kus oma vaevused, õnneks mitte tõsised ja seotud pigem talitlushäire kui haigusega ununevad, lihtsalt pole lapse kõrval aega ( ja ka vajadust) neid tähele panna ja juurelda. Naistearstid jälgivad päris agaralt rasedaid ja kõikvõimalikke näitajaid, ka sellel teemal pole vaja muretseda. Malox on hea aseaine Almagelile ja seda võivad kasutada ka rasedad. Muidugi põhjustab kasvav rasedus erinevaid vaevusi, kuid see on normaalne ja sellest võib ka tunda isegi rõõmu, on ju see seotud kasvava eluga Teie kehas. Soovitan käija emade koolis, vahetada muljeid jututubades jm.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi