seedeprobleemid 19.06.17 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,

Kaks aastat tagasi sain refluksi diagnoosi. Gatsroskoopias midagi ei leitud, limaskestad normis, kardia funktsioon tavaline, helicobakter negatiivne aga histoloogiline proov tuvastas minimaalse kroonilise gastriidi. Minu kaebusteks olid röhatised ja tükitunne kurgus. Kaks aastat olen tarvitanud pidevalt omeprasooli 20 mg igal hommikul, kui pidevalt rohtu võtan, saan süüa kõike ja kaebusi pole. Viimasel ajal on tekkinud taas röhatised ja olen tähele pannud, et kõht on punnis. Kõht käib läbi iga päev. Kõik mida söön ajab kõhu punni, esineb raskustunnet ja gaase. Mainin, et võrreldes eelmise aastaga on kehakaal tõusnud 10 kg. Pikk olen 170 ja kaal hetkel 78. Kas antud probleem võib olla kehakaalu tõusust? Või on antud kaebused omeprasooli pdevast tarvitamisest? Samas kui üritan mao rohu ära jätta, siis läheb ensetunne halvemaks. Viimati tehti korralik vereanalüüs kaks kuud tagasi, siis olid kõik näitajad korras, ka B12 vitamiin. Veel on mure, et keel on valge paksu katuga, ei suitseta. Kas see on seotud refluksiga või on tegu pärmseenega, kas keelekaabe aitaks antud seent tuvastada? Kas punnis kõhu puhul peaksin teostama uusi uuringuid? Viimane gastroskoopia tehti 2016 juuni. Siis ütles gastroenteroloog, et kordama gastroksoopiat ei pea.

Tänud!

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tere
Teie puhul on tegemist funktsionaalse seedetrakti häirega - ehk siis uuringud organi kahjustuse tasandil on korras, aga funktsioon on endiselt selline, mis segab elu. Ehk siis täiendavad uuringud põhjustavad peamiselt valu ja vaeva, aga ei anna mingit meditsiinilist lisaväärtust. Ehk siis et häda on funktsiooonis - toit kipub vales suunas liiikuma (kõrvetised), magu on liiga happeline, soolestikku tekib gaasi, kehakaal kipub kuhjuma. Selles õnnetut pärmseent kahtlustada ei tasu, pigem on see linnalegend. Pigem on Teie puhul oluline see, kui palju, kui tihti, millal, mida ja kuidas Te sööte. Ehk siis olulised on sagedased väikesed toidukorrad, mida tuleb süüa aeglaselt ja rahulikus keskkonnas korralikult närides, 4-6 korda päevas. Ka puhkamine ja liikumine pevad olema tasakaalus. Menüüsse ei sobi teravad ja hapud toidud, gaseeritud joogid, närimiskumm, praetud ja rasvased tooted. Sellisel juhul võiks isegi loota, et ei pea igapäevaselt happeravimeid võtma.
Lugupidamisega
Le Vallikivi