valu ülakõhus 28.11.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,
Lgp. Doktor!

Olen Teile varasemalt kirjutanud ja abi saanud.
Nimelt olen ma hetkel lapse ootel viimast kuud, kõht on suur ja enesetunne pole kiita. Olen kaalunud perearstile pöörduda, kuid ei tea kas perearst saaks hetke olukorras aidata ja lõpurasedal uuringuid teostada. Nimelt varasemalt olen pöördunud teie poole seoses mao probleemide ja reflukshaiguse küsimustes ja tunnustavat abi ja nõu saanud. Hetkel vaevab mind roidekaare alla valu, rohkem vasakul rinna all, kolmnurgas. Kui seda kohta katsun on valulik ja magada on väga ebamugav. Valu leeveneb, kui magada valutaval vasakul küljel, paremal küljel ei saa üldse magada. Valu on lõikav, mis kiirgab seljale. Mul on küsimus, kas antud valu võib seotud olla mao valuga, gastriit rasedusega süvenenud või pigem raseduse lõpuvaevus, laps surub roietele. Viimane gastroskoopia oli 2016 suvel. Kuna mind teeb ärevaks probleemid maoga, diagnoositud reflukshaigus varasemalt ja gastroskoopial leitud minimaalne krooniline gastriit, siis hetkel tunnen hirmu, kas mao probleem on süvenenud. Vahepeal olid mul reaalsed kõrvetised, kuid nüüd on tagasi tõmbunud. Kuid kerge iiveldustunne on pidevalt, hapukas maitse suus, röhatised, keel hommikul valge. Ka on kõht kinni ja wc käin 3 päeva tagant ja olen täheldanud punakaid kiude väljaheitel. Hemoroide õnneks pole tekkinud. Kas Te oskate öelda, kas tegu võib olla hetkel rasedusest tuleneva probleemiga või mao probleemiga? Valu tunne süveneb rohkem õhtuks ja öösel. Kiirgab selga. Ämmaemandaga antud teemal olen rääkinud aga ta on öelnud, et raseduse lõpuvaevused. Muidu raseduse analüüsid on korras, v.a hemoglobiin, mis oli 104 ja juurde on määratud raud. Vererõhk oli viimati 125/87

Tänud juba ette!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Raseduse viimase kuu vaevused võivad olla väga erinevad, neid on kohe nii palju, et patsiendile võib kõik see tunduda kohutavana. Ei loe Teie vaevustest välja ohumärke, kui Teid jälgivad meedikud on kõigega rahul, siis on väga hästi. Püüdke nautida oma raseduse viimast kuud, varsti muutub Teie elu kardinaalselt. Abiks võiks olla suhtlemine teiste rasedatega, usun, et nad kõik kirjeldavad väga erinevaid vaevusi, kuid ei lase ennast nendest häirida. Näiteks rasedate vesivõimlemine ja ujumine- liikumine on alati hea, kuid vees on see rasedatele parim. Kui ainult olla omaette, oma vaevuste ja mõtetega, siis võib täitsa haigeks jääda. Naistearstid ja ämmaemandad soovitavad raseduse lõpupoole päris julgelt erinevaid ravimeid vaevsute leevenduseks, tasub neid arvestada ja vajdusel kasutada.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi