refluks 13.06.17 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere Doktor!

Olen varasemalt Teile kirjutanud ja mõned mured on juurde tekkinud. Olen pea 2 a mao probleemidega kimpus olnud. 2015 pandi diagnoos ösofagiidta tagasivooluhaigus. Tollal olin kaalust kaotanud 14 kilo ja kaebusteks olid röhatised ja rinnakuvalud. Gastroskoopiaid on tehtud kaks korda ja viimane 2016 juunis. Gastroskoopia vastused on mõlemal korral olnud samasugused. Histoloogiliselt minimaalne krooniline gastriit ja limaskestad normis, kardia funktsioon tavaline. Ometi pandi mu kaebuste põhjal refluksi diagnoos. Praegu on endiselt rinnakuvalud, vahest parema kõrvavalu, röhatised. Hommikuti on keel valge katuga. Omeprasooli olen söönud pidevalt natukene aitab, rinnakuvalusid on vähem. Samas röhatised ei kao ja olen täheldanud, kui vett joon umbes 1,5 l päevas, siis on ka kuidagi kehvem. Ometi vett soovitatakse juua. Minu mure seisenb selles kas kehakaal võib minu sümptomeid suurendada? Praegu on 10 kg ülekaalu ja kuna on istuv töö, siis enams rasva on kõhul. Olete varasemalt öelnud, et pidev omeprasooli tarvitamine võib tekitada juurde uusi probleeme. Kas kõhukinnisus ja raskustunne kõhus võib tuleneda pidevast rohu võtmisest? Kuu aega tagasi tehti täisveri, kõik vitamiinid, ka b12 , mis olid korras, seoses juuste väljalangemisega. Kas peaksin minema uuesti gastroskoopia, kuna enesetunne pole paranenud? Gastroenetroloog ütleb, et pole vaja korrata. Olen mures oma tervise pärast või tulenevad mu kaebused ülekaalust? Kas rinnakuvalu tähendabki kõrvetist? Reaalselt kurku mul kõrvetisi ei tule. Röhatised on pidevalt. Mida Teie soovitate? Kahjuks pole tehtud mulle söögitoru ph meetria uuringut, kuna arst ütles, et see pole minu puhul vajalik uuring. Mulle jääbki arusaamatuks, kas mul on ala või ülehappesus, muudkui tarvitan maorohte, millest erilist abi ei saa.
Tänud!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tänan usalduse eest. Arvan, et söögitoru pH meetria annaks väärt infot. Ja veel. Saan aru, et elete käinud gastroenteroloogi vastuvõtul. Kuna olete nii kaua kannatanud ja vaevused püsivad ja on mitmes osas ebaselged- julgen soovitada kirurgi konsultatsiooni ja gastroskoopiat. On olemas üks haigusvorm- söögitoru lahi song. Oleneb raskusest on selle ravi kirurgiline. Seda tehakse laparoskoopiliselt, ehk "lukuaugu" kirurgiana. See on lihtsalt üks mõte. Mulle meenub mitmed patsiendid, kes on saanud nii abi ja vaevused on kadunud. Olen kindel, et Teie perearst teab oma kolleegide ringis sellist kirurgi ja annab saatekirja. Ja 10 kg ülekaalu pole mingi probleem.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi