Kergelt tekivad sinikad 18.10.20 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere, mure on sinikate liiga kergelt tekkimises. Sinikad on alati üsna kergelt tekkinud, kuid nüüd nagu eriti kergelt tulevad, sinikad on jalgadel ja kätel, nii kui kuskile ära lüüa, siis kohe sinikas järel. Hetkel on veel laps rinnatoidul, laps on 1-aastane. Vereproov tehtud, mis oli korras. Kas peaks mingit vitamiini või mingit muud toidulisandit võtma? Millest võib olla, iga pisike löök ja kohe sinikas järgi? Näiteks laps hammustab ja kohe sinikas. Või peaks pöörduma edasi kuhugi eraarstile? Mingeid ravimeid ei võta.

Arst vastas:

Vanda Kristjan

dr Vanda Kristjan

Perearst

Tere!
Sinikad ehk pindmised verevalumid tekivad tavaliselt trauma tagajärjel kui kahjustatakse veresoone seina ja veri valgub ümbritsevatesse kudedesse. Esmalt võiks analüüsida, kas on põhjus selles, et sageli lööte ennast ära, mis võib viidata liigutuste kohmakusele. Teisalt võiks mõelda, kas verevalum tekib trauma järgselt või on võimalus ka , et verevalumid tekivad iseeneslikult . Kuna kirjeldate, et ravimeid ei võta (k.a. valuvaigisteid loodetavasti), siis ühe võimaliku põhjuse jätame kõrvale. Järgmise põhjusena peaks kaaluma maksahaigusi. Maksal on oluline roll trombotsüütide e. vereliistakute sünteesis. Trombotsüütide madalad näidud võivad mõjutada veresoonte seinte vastupidavuse vähenemist. Trombotsüütide arv on kliinilise vere analüüsis leitav. Kui rääkida vitamiinidest, siis K-vitamiini vaegus võib ka tingida veritsusi. K-vitamiin on rohelistes taimedes ja ka apteegis on K-vitamiini preparaat olemas. Toidulisandite ja vitamiinide kasutus peab olema alati kaalutletud ja kindlasti kuurina. Soovitav on konsulteerida oma perearstiga, et välistada verevalumite põhjusena haigused.
Head soovides, Vanda Kristjan