Testosteroon? 06.02.23 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere!

20a/190cm/85kg

Lühidalt öeldes, enesetunne igapäevaselt on s*tt (vabandan keelekasutuse pärast, parim viis kuidas seda ühe sõnaga kirjeldada). Motivatsioon - puudub, eesmärgid - olematud, tulevik - ebakindel jne.

Pidevalt kuidagi füüsiliselt ebamugav olla (täiesti seletamatu väsimus, suvaliselt ilmnevad valud (küll kõht valutab, küll pea valutab jne.) Seksuaalpartner olemas (võin isegi neid 10tk omada igas suuruses ja vormis, ei muuda asja), kuid huvi seksi vastu on ka üsna olematu. Ei masturbeeri regulaarselt.

Elamise asemel eksisteerin, homne toob ülehomse ja nii see elu kulgeb. Nüüd ma arvatavasti tean, mis pilt teil silme ees on - ülekaaluline arvutimängur, magab 4h ööpäevas, ei tee trenni jne. Aga kahjuks ei, olen heas füüsilises vormis, ülekaalu kui sellist pole, magan kas 6h/7h/8h/12h - midagi ei muutu, kõike proovinud. Söön päriselt kvaliteetset toitu, midagi eriti ei puutu mis mingil viisil tehasest läbi käinud vms. Liha söön, kuigi olen ka proovinud kuu jooksul 95% veganismi laadset diieti, jällegi 0 muutust. Alkoholi tarbin korra 3 kuu jooksul, kui sedagi. Narkootikume ei näpi.

Miljon korda perearsti juures verd andnud, vitamiinid normis ja arst pole midagi leidnud, võtan iga päev ka D vitamiini.

Käisin ka testosterooni mõõtmas Synlabis - 19.9 nmol/l.

Olen Teie kohta palju meediast kuulnud, olete oma ala ekspert. Öelge, kuhu poole peaks minusugune noor mees edasi vaatama? Kas testosterooni tase on pigem madal (mõtlen seda, et peaksin enda vanuse ja elustiiliga ELAMA nagu mees, mitte eksisteerima nagu 40a pereisa kes õhtul õlle kõrvale jalgpalli vaatab jne., kahjuks on enesetunne nagu sellel teisel variandil)? Või peaks tee viima pigem mentaalse tervise juurde (kuigi kaebused endal puuduvad, võin kõnet pidada 100 inimese ees ja ei tunneks mingit värinat või ärevust, võin vabalt kõigiga rääkida, mingeid kurbuseid ega depressioonilaadseid asju pole täheldanud)?

Jutt tuli pikk, aga kokkuvõtteks - pole seda tungi, pole seda leeki, pole vastust küsimusele "mida ma siin maailmas teen?", lihtsalt eksisteerin.

Suured tänud vastuse eest!

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Inimest tuleb kompleksis vaadata. Esitatud infopunktide alusel pole teie probleemi kohta palju öelda. Esimesena tuleb ette tõesti psühholoogia. Nii teadlik kui ka pisut enam peidetud osa sellest. Kahjuks pole ka testosterooni üksik parameeter just eriti informatiivne, sest oluline on ses osas kudedele kättesaadava testosterooni tase ja organismi reaktsioon tänasele tasemele. See miljoni tehtud analüüsi juttu kuulen ma oma vastuvõtul ka iga nädal... Kui soovite miskit lahendust, leidke endale arst kellega nõu pidada ja kes annab nõu ka ses osas, mida uurima peaks.