lapse hormoonid 09.03.24 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

MRT uuringul leiti 11 aastasel tütarlapsel hipokampuse mittetäielik inversioon. Soovitati kontrollida hormonaalset staatust.
Vereanalüüsil IGF-1 618,9 ug/L
ft4 11,37pmol/l

Kasvuhormoon 25,8 mU/l

Miks on kasvufaktor kõrge? Labori eksitust ei ole, proov uuesti
tehtud umbes 3 nädalase vahega ja IGF-1 617,6 ug/L.

Lapsel epilepsia ja käitumishäire. Luuline vanus normis. Teised verenäitajad ka normi piires.
Kas kõrge kasvufaktor võib ka lapse arengut kuidagi mõjutada edaspidi?

Ette tänades

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
IGF-1 on valk, mida toodetakse eeskätt maksas aga ka ka mõnes teises organis ja mille sisalduse määrab suures osas kasvuhormoon. Kasvuhormooni enda sekretsioon on pulseeriv ja ööpäeva jooksul suures ulatuses muutuv, seepärast määratakse kõrvuti kasvuhormooniga sageli ka IGF-1, mille sisaldus organismis on oluliselt stabiilsem. Kui IGF-1 sisaldus on korduvalt määratuna kõrgem vastava labori ea- ja sookohasest normist, tuleb eelkõige välistada kaasvuhormooni liig. See pole alati sugugi lihtne ja selles vajate lasteendokrinoloogi abi.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.