Kas selline prolaktiini näit on kõrge ja võib põhjustada viljatust? 17.11.20 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Minu küsimus on selline, et kas prolaktiini näit 632 mU/L võib takistada rasestumist?
Üritame elukaaslasega last saada juba 2 aastat. Oleme käinud erinevatel uuringutel ja viljatusraviarsti juures, kuid tema prolaktiini näitu kuidagi ei kommenteerinud.
Oleme juba lootust kaotamas, kuna kõik tundub justkui korras olevat, aga rasedust ei teki. Olen varasemalt diagnoosiks saanud PCOS ja käinud munasarjade operatsioonil, mõlemast munasarjast eemaldati tsüstid, ühes oli endometrioosist tekkinud tsüst, sealt tuli ka endometrioosi diagnoos. Tsüklid on mul viimased 2 aastat väga regulaarsed 28-29 päeva. Munajuhad on läbitavad. Seega ei ole tänaseni selge, mis rasestumist takistab. Samuti olen olnud terve oma elu kimpus ka ülekaaluga ja ka hetkel ülekaaluline. Kaal langeb väga vaevaliselt, kui üldse langeb. Olen sellega väga palju vaeva näinud.
Mind aga paneb muretsema kõrge prolaktiini näit. Ehk võib mitte rasestumise põhjus peituda selles. Kas seda näitu ei peaks põhjalikumalt uurima? Kas sellega tegeleb endokrinoloog?

Aitäh Teile juba ette vastuse eest!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Prolaktiini väärtus on tõepoolest tagasihoidlikult tõusnud. Selline tõus võib kaasneda stressiga, võib esineda PCOS-i puhul ja ka naissughormoonid (näiteks beebipillid) võivad prolatiini selliselt tõsta. Ka mitmed ravimid - rahustid, uinutid, antidepressandid võivad prolaktiini tõusu anda. Viljatuse põhjus selline tagasihoidlik tõus olla ei tohiks ja soovitan küsimust arutada esmalt ikka oma günekoloogiga.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.