prolaktiin-bromocriptin 25.10.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

5 aastat tagasi tekkisid mul tsüklihäired, mida esimesed kolm aastat ravisin antibeebipillidega, mis hoidsid tsükli regulaarse. Peale pillidest loobumist kadusid ka päevad. Vereanalüüsi tulemusena selgus, et minu prolaktiini näit oli väga kõrge ja määrati bromocriptini tabletid, annus on 1/2 tabletti igal õhtul. Olen ravi saanud nüüdseks 10 kuud. Minu küsimused on järgmised:
raviarst ütles et neid tablette pean võtma kogu elu, kas on siiski mingi võimalus et tulevikus võin ma nendest siiski loobuda?
Kui mingil õhtul ununeb tablett võtmata, kas see mõjutab väga oluliselt prolaktiini taset? Kuidas siis käituda, võtta ühel päeval hommikul ja õhtul nõ topelt annus?
Peale ravikuuri alustamist langes mu nägemisteravus (mis on ka kõrvalmõjuna ravimiinfos välja toodud), aga raviarst ütles, et see langus pole põhjustatud sellest rohust. Silmaarst arvas et ikkagi võib olla tingitud sellest rohust.
Kummal on siis õigus?
Aitäh vastuse eest juba ette:)

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui prolaktiini tase on nii kõrge, et põhjustab menstruatsioonide ära jäämist, tuleb bromokriptiini võtta kuni menopausieani s.t. ca 50. eluaastani. Kui pool tabletti bromokriptiini igal õhtul Teie prolaktiini korras hoiab, olete tegelikult õnnega koos, sest see on väga väike annus. Kui tablett ununeb võtmata, tõuseb prolaktiini tase järgmise päeva jooksul. Topeltannust võtta pole siiski vaja, pigem püüdke mitte unustada.
Tegelikult on kõige tähtsam asja juures viljakuse aspekt. Kui soovite veel lapsi, tuleb bromokriptiini kindlasti korralikult võtta, prolaktiini tase peab olema normi piires, tsükkel regulaarne ja ovulatoorne. Kui olete kindel, et lapsi enam ei soovi, võib asjasse kergemalt suhtuda. Kõrge prolaktiini allikaks on tavaliselt ajuripatsi väike healoomuline kasvaja, seega tuleb teha ka aju kompuuteruuring.
Minul ei ole oma praktikas olnud ühtgi patsienti, kellel nägemisteravus oleks ka suuremate bromokriptiini annuste foonil langenud. Kui silmaarst tõepoolest muud põhjust ei leia, ei saa seda siiski päriselt välistada.
Soovitan veelkord nõu pidada oma endokrinoloogiga, kes tunneb Teie probleemi kõiki aspekte ja oskab kindlasti anda ammendavaid seletusi.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.